Heavy metal ölmedi, Botswana’da yaşıyor!

Heavy metal öldü diyenler… Veya benim gibi dinlediği müzik türleri çeşitlense de metale hâlâ playlist’lerinde hak ettiği yer verenler… Bu yazı size!

Botswana - Heavy Metal (18)

Evet efendim; belki 90’larda gün aşırı kafa salladığımız pasaklı barların yerinde yeller esiyor… Belki şimdilerde soysuz pavyonlara dönüşmüş o mekanların önünden geçerken “Baki kalan bu kubbede bir ‘sert’ sada imiş” diyoruz. Ve evet; belki bir dönem hayranı olduğumuz metal gruplarının üyeleri, bugün mahallemizin göbekli amcalarını andırıyor…

Ama ne olursa olsun enseyi karartmayın! Çünkü durumun epey farklı olduğu yerler de var. Örneğin metalin altın çağını yaşadığı Botswana! Afrika’nın güney ucundaki ülkede, metal son 10 yılda bir alt kültür olmaktan çıkıp, hakim kültürel öğelerden biri haline gelmiş durumda. Dolayısıyla başkent Gaborone’nin sokaklarında 80’lerden yahut 90’ların ilk yarısından ışınlanmış gibi duran deri pantolonlu, grup tişörtlü ve orası burası dikenli, zincirli tiplere rastlamak artık turistler dışında kimseyi şaşırtmıyor.

Komşu ülke Güney Afrika’nın tanınmış fotoğrafçısı Frank Marshall da böylesi zengin bir görsel ‘malzeme’yi kaçırmıyor elbette. Kendini Botswana sokaklarına vuruyor ve nerede metalci görse basıyor deklanşöre. Sonuçta ortaya “Renegades” adlı muhteşem seri çıkıyor. Tabii serideki fotoğraflara minik röportajlar da eşlik ediyor.

DÜNYANIN TÜM METALCİLERİ, BİRLEŞİN!

Afrika’nın yanı sıra Avrupa’da da da pek çok konser veren ve geçtiğimiz günlerde beşinci albümünü çıkaran Skinflint grubunun solisti Guiseppe Sbrana şöyle konuşuyor mesela: “Güç, bağımsızlık ve özgürlük… Metalin özünü bu üç duygu oluşturuyor. Bu yüzden kim ne derse desin, hakkımızda ne düşünülürse düşünülsün, inandığımız müziği yapmaya ve inandığımız değerleri müziğimize yansıtmaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki dünyanın dört bir yanındaki metalciler de bizimle aynı hisleri paylaşıyor. Çünkü bu müziği sevenler aynı dili konuşur; ırk, dil, din gibi farklılıkları tanımaz.”

Botswana metal camiasının eski tüfeklerinden ‘Gunsmoke’ ise devlet başkanı Ian Khama’nın bile metalci olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Burası bir metal kabilesi. Totemimizse sevdiğimiz gruplar. Arkamızda metalci bir başkan varken bizi kimse durduramaz.”

ARALARINDA YOLDAŞLIK İLİŞKİSİ VAR

Metal müziğin özellikle son 10 yılda yaygınlaştığı ülkede, bu müziği sevenler arasında bizim 90’larda şahitlik ettiğimiz bir ‘yoldaşlık’, kardeşlik ilişkisi olduğunu söylemek de mümkün. Tabii her ‘yoldaşlık’ ilişkisinde olduğu gibi, bu ilişkinin de çeşitli ritüelleri var. Birbirlerini çoğunlukla sevdikleri grupların şarkı sözlerinden çekip çıkarttıkları lakaplarla çağırıyorlar, karşılaştıklarında el sıkışmak yerine sert hareketlerle, maskülen bir şekilde kucaklaşıyorlar. Muhtemelen toplumun olası tepkilerini önlemek için, sokaklarda herkese yardımcı olmayı da öncelikli bir kural olarak benimsemişler.

BU FIRSAT KAÇMAZ DOSTLAR!

Diğer yandan Botswanalı grupların tarzı, Batılı öncüllerini taklit üzerine kurulu değil elbet. Albümlerinde yerel unsurlara da fazlasıyla yer veriyor. Örneğin Skinflint’in Fransa’daki Legion of Death Records tarafından basılan albümlerinden biri Gauna adını taşıyor. Gauna ise Botswana mitolojisine göre ölü birine dokunduğunuzda gelip ruhunuzu çalan kadim bir ruh… Öyleyse ne diyelim? Umarız ki Skinflint’in Gauna’sına dokunanlar, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar ruhlarını tekrar metalle buluşturacak fırsatı kaçırmazlar!

Bu yazım, 25.03.2014 tarihinde haberturk.com.tr’de yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s