Kendimi satıyorum, alan var mı?

mike1

13.04.2013 tarihinde yayımlanmıştır.

“Merhaba, ben Mike Merrill. Sıra dışı bir yatırım fırsatıyım.” ABD’nin Portland kentinde yaşayan 35 yaşındaki girişimci, kendini böyle tanıtıyor. Peki Merrill ‘yatırım’ derken neyi kastediyor? İnanın, tahmin ettiğinizden çok daha fazlasını!

Baştan uyarayım; anlatacaklarım size garip gelebilir. Ama tek bir satırın bile doğruluğundan şüphe etmeyin. ABD’li Mike Merrill, hayatını hisselere bölerek satıyor ve geleceğini tamamen hissedarların tercihleri doğrultusunda yönlendiriyor. Yani oy vereceği partiden giyeceği markaya, kariyeriyle ilgili adımlardan sevgilisiyle ayrılıp ayrılamayacağına kadar kendine dair hiçbir konuda tek başına söz hakkına sahip değil. Tabii büyük bir servet harcayıp 100 bin hissenin tamamını kendi satın almazsa! 35 yaşındaki Merrill aslında kurduğu siteler ve tasarladığı oyunlarla iyi bir hayat sürmesine yetecek miktarda para kazanan biri. Hissedarları buluşturan siteyi öncelikle arkadaşlarının kendi hayatıyla ilgili tavsiyelerini almak üzere kurmuş, ardındansa her şey yolunda gidince dünyaya açmış. Böyle bir işe kalkışmasının sebebiniyse “Eğlenceli de ondan!” diyerek açıklıyor. O, bu işi hayatı üzerinden oynanan bir strateji oyunu olarak görüyor.

HİSSE DEĞERİ 13 KATINA ÇIKTI

‘Oyun’a nasıl dahil olacağınızı da anlatalım: Önce http://www.kmikeym.com adresli siteye üye olmanız gerekiyor. Bu site üzerinden ödeme yaparak hisse alabiliyorsunuz. Merrill yeni hisseleri sadece belirli dönemlerde satışa çıkardığı için, bu dönemlere denk gelmediyseniz diğer üyelerden hisse satın almamız gerekiyor. Ancak bu durumda başlangıçta 1 dolardan satışa çıkan hisselere şu günlerde olduğu gibi 13 dolar civarı ödemeniz gerekiyor. Malum, talep fazla, arzı sınırlı ve Merrill’in hayatı serbest piyasanın sanal dünyadaki ‘er meydanı’. Hissedarların para kazanmaya çalışmasına ve bunu başarmalarına şaşırmamalı.

THE TRUMAN SHOW’U HATIRLATIYOR

Üzerinden para kazanılan, yani bir anlamda ‘sırtından geçinilen’ girişimci, hayatı konusunda hissedarların isabetli kararlar vereceğinden oldukça emin: “Tanıdığınız herhangi birinden tavsiye istediğinizde, çoğunlukla çok da düşünmeden yanıt verirler. Ama sizden tavsiye isteyen veya kendisini yönlendirmenizi isteyen kişinin üzerine para yatırdıysanız, ona zarar gelmemesi için en doğru kararı vermeye çalışırsınız.” Tabii insanların bir başkasının yaşamını kontrol yetkisine sahip olduklarında, bu yetkiyi duyarsız bir şekilde kullanmaları da ihtimal dahilinde. Siz de insanoğluna Merrill kadar güveniyorsanız, 1971’de tutuklu ve gardiyan rolü üstlenen bir grup öğrencinin davranışlarının gözlendiği Stanford Hapishanesi Deneyi’ni incelemenizi ve filmden esinlenerek çekilen Das Experiment/ Deney filmini izlemenizi tavsiye ederim. Tabii durum, The Truman Show filmini de hatırlatıyor. İki hikaye arasındaki fark, filmdeki Truman Burbanks karakterinin yaşamının bir televizyon şovundan ibaret olduğunun farkında olmaması, Merrill’inse bu yola gönüllü çıkması. Tüm bu ‘şov’ unsuru bir yana bırakıldığındaysa, işin özü ortaya çıkıyor: ABD’li girişimcinin eğlenceli bir sosyal deney olarak sunduğu girişim, aslında kapitalizmin insan bedeniyle yetinmeyip insan hayatını da metalaştırmaya başladığının göstergesi.. Para karşılığında, gönüllü bir şekilde köleliği seçmenin açıklaması başka ne olabilir ki? Neyse… En iyisi ben susayım, Seneca konuşsun: “Yüklü bir servet, köleliğin en büyüğüdür.”

***

KISIRLAŞTIRILMAKTAN KURTULDU

Geçmişteki oylamalarla Merrill, hissedarlarının çoğunluğunun desteklediği Cumhuriyetçi Parti’ye üye oldu, sevgilisiyle bir ‘ilişki sözleşmesi’ imzaladı, vejetaryen oldu, gayet fit görünmesine rağmen spora başladı. Hatta yine bir oylama sonucunda uyku düzenini tümüyle değiştirerek, polifazik uykuyu (Bu yöntemde uzun gece uykusu yerine, 20-30 dakika süren 8-10 seans halinde toplamda 2-5 saat arası uyunuyor) deneyimlemeye başladı. Bir hissedarın oylamaya sunduğu vasektomi (Erkeklere yönelik bir tür kısırlaştırma operasyonu) önerisiyse 456’ya 387 oyla reddedildi. Kararın bu yönde çıkmasında, kendisi de bir hissedar olan Merrill’in kız arkadaşı Willow McCormick’in oylama öncesinde çok sayıda hisse satın alarak “Hayır,” demesi de etkili oldu.

mike2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s