Teknolojik cihazlar dumansız hava sahasına giriyor

laptopBilgisayar karşısında sigara içiyor musunuz? O halde teknik servise gittiğinizde “Biz bunu tamir etmeyiz,” cevabını alabilirsiniz. Neden mi?

Efendim, öncelikle belirteyim ki sigara konusunda “İçen içsin, içmeyen içmesen; yeter ki artık iki taraf birbiriyle uğraşmaktan vazgeçsin,” düşüncesine sahip bir insanım. Lakin Apple’ın da artık bu tartışmanın tarafı haline geldiğini öğrenince, sizi uyarmak istedim. Firmanın ABD’deki teknik servislerinden bir bölümü, tamire gelen bilgisayarları ve tabletleri “Bunun yanında baca gibi sigara içilmiş, kusura bakmayın garanti kapsamında tamir edemeyiz,” diyerek geri çevirmeye başladı. Bu durumun gerekçesiyse, çalışanların tamir işlemi sırasında ‘pasif içici’ konumuna düşerek zararlı maddelere maruz kalmaları. Tabii firmanın çalışanlarının sağlığını bu denli önemsemesi alkışlanacak bir durum (yine de bu, firmanın üretici ortaklarından Foxconn’un geçmişte çocuk işçi çalıştırdığı gerçeğini değiştirmiyor); ancak cihazların garanti koşulları içerisinde konuyla ilgili herhangi bir uyarı bulunmaması da tüketiciler açısından işin hukuki boyutunu tartışmalı hale getiriyor. Apple yetkilileri, söz konusu vakalarda nikotinin İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı’nın (OSHA) zararlı maddeler listesinde yer almasını göz önüne alarak karar verdiklerini söylüyor. Markanın uygulamayı dünya geneline yayıp yaymayacağını ve müşterilerin nasıl tepki vereceğini ise yakında göreceğiz.

BİLGİSAYARI ‘KANSER’ EDEBİLİR

Diğer yandan yoğun sigara dumanı, teknik servis elemanlarının yanı sıra bilgisayarların veya tabletlerin sağlığını da etkiliyor. Çünkü bu cihazlar, ısınmalarının da etkisiyle, tıpkı havada uçuşan tozlar gibi, sigara dumanının içerisindeki maddeleri de üzerlerine topluyor. Fanlara, kondansatörlere yapışan bu maddeler, ısıyla birlikte ev tozundan çok daha yapışkan hale gelerek, hem aşırı ısınmaya neden olup performansı düşürüyor hem de bilgisayarın ömrünü kısaltıyor. Ekran (özellikle LCD’ler), klavye ve mouse gibi dış bileşenlerse duman yüzünden renk değiştiriyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s