2012’nin ruhu bu karelerde

Bir önceki liderleri Hüsnü Mübarek’i Tahrir Meydanı’ndan başlayıp ülke geneline yayılan protestolarla deviren Mısır halkı, 24 Haziran’da Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanı seçilmesini aynı meydanda böyle kutladı. İnsan kuleleri, havai fişekler ve sloganlarla… (Getty Images)

Olimpiyat

Beş kıtayı temsil eden Olimpiyat halkalarına, bu yıl geçmişin üzerinde güneş batmayan imparatorluğunun başkenti Londra’da altıncısı eklendi. Elbette dolunayın da yardımıyla… (Reuters)

Nepal

Nepal’de nisan ayında yapılan yeni yıl kutlamalarına kalabalığın arasında ezilmemesi için katılamayan bir kız çocuğu, elinde ay yıldız dövmesi bulunan annesinin önünden fotoğrafçıyı süzüyor. Kutlamaları anlatan bu fotoğraf, onunla daha da renkleniyor. (Reuters)

Çin

9 Haziran’da kaçınılmaz bir şekilde 70’lerin disko hiti Kung Fu Fighting‘i akla getiren bir kare düştü ajanslara. Ulusal Kültür Mirası Günü’nü toplamak için toplanan 10 bin Çinli öğrenci, hep beraber Kung Fu yapmış, bize de o gün bu görsel ziyafetin tadını çıkarmak kalmıştı. (China Foto Press)

Tahani ve Ghada… Gözlerindeki donukluğu, renkli elbiseleriyle bile kapatmayı başaramayan, sekiz yaşındayken evlendirilmiş iki küçük kız çocuğu. Çocuk gelin gerçeğinin acımasızlığını tokat gibi yüzümüze vuran bu kare, Yemen’den. (National Geographic)

Burning Man

Nevada’da düzenlenen dünyanın en sıra dışı festivallerinden Burning Man’e, ancak böyle sıra dışı bir kare yakışırdı. Gökyüzünden, 50 bin kişiye festival boyunca ev sahipliği yapan çöle cesurca atlayan bu adam, yüzündeki gülümsemesiyle aşağıdaki katılımcılardan bile daha çılgın olduğunu gösteriyor.

Filipinler

Aylardır bekledikleri evlilik gününü, dur durak bilmeyen muson yağmurlarına teslim etmeyecek kadar kararlı bir çiftti onlar. Bir ağustos gününde önce Filipinler’in başkenti Manila’daki su basmış bir kilisede evlendiler, ardındansa göle dönmüş sokaklarda öpüşerek ‘sırılsıklam aşık olma’ eylemini yeniden tanımladılar. (Reuters)

baykuş

Bu kez Olimpiyat coşkusunu insanlar kadar hayvanlar da yaşadı. İngiltere’deki hayvan olimpiyatlarında yarışan Baykuş Bob, gözlerinden okunan hırsıyla 100 santimetrelik maratonda rakiplerini geride bırakmasını bildi. (Splash News)

Bolivya

Başkent La Paz’a varıp taleplerini duyurabilmek için, 100 günde 1500 kilometre kat ettiler. Yolun sonundaysa karşılarında polisi buldular. Ne biber gazı, de ne cop darbeleri yıldırdı Bolivya’nın engellilerini. Ve canlarını dişlerine takarak taleplerini dile getirmeyi başardılar. (Reuters)

Arakan

Myanmar’da uğradıkları zulüm yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalan Arakanlı Müslümanlar’ın yaşadıkları, bu çarpıcı karede gözler önüne seriliyor. 13 Temmuz’da çekilen fotoğraf, kendini kurtarmak için sonu belirsiz bir yolculuğa çıkan Arakanlı ailenin dramını belgeliyor. (AFP)

ayı

Yemek bulmak için doğal ortamından çıkıp Colorado Üniversitesi’ne kadar gelen gariban ayı, umduğunu bulamayınca çıktığı ağaçtan kendi başına aşağı inemiyor. Yardımınaysa doğal yaşam görevlileri koşuyor. O kendini ağaçtan aşağı bırakırken, üniversite gazetesinin muhabiri bu ‘serbest düşüş’ anını kaçırmıyor. (CU Independent)

Felix

Uzayla dünya arasındaki fiziksel ve psikolojik sınırı tek bir atlayışla aştı Avusturyalı Felix Baumgartner. 14 Ekim günü ona yılın en cesur adamı adamı payesini kazandıran tarihi atlayışını gerçekleştirirken, önce bu kare yansıdı kameralara.

Jolie

84. Oscar Ödülleri’nin yıldızı, şüphesiz ki Angelina Jolie’nin sağ bacağıydı. Bazıları bu pozu beğendi, bazılarıysa dalga geçti. Ama herkes, 26 Şubat gecesi Jolie’nin tüm dikkati üzerine çekmeyi başardığı konusunda hemfikirdi. (AP)

İspanya’nın San Bartolome de Pinares kasabasında her yıl düzenlenen festivalde, hayvanların koruyucusu olduğuna inanılan Aziz Anton onuruna, atlarla ateşin üzerinden atlıyor biniciler. Ve 16 Ocak gecesi, atın rahatlığıyla binicinin endişeli ifadesi, ortaya bu şahane kareyi çıkarıyor. (Getty Images)

Bill Murray

Bill Murray’in gömleği, cekedi ve arka plandaki onlarca gazeteci… Dikkat çekecek sayısız unsur var Cannes Film Festivali’nde çekilen bu fotoğrafta. Ancak Murray minik kamerasını çıkararak “Gülümseyin,” diyor ve dikkatleri kameraya odaklamayarak neden bu kadar sevildiğine dair bir kanıt daha sunuyor. (AFP)

Suriye

Yılın en çok konuşulan ülkesinden bir başka çarpıcı kare. Türkiye sınırına yakın bir köyde omzunda roketatarla yürüyen Suriyeli muhalif; düzgün kıyafeti, kalkık yakası, özenle taranmış saçları ve arkadaşları siper almaya çalışırken bile zerre ödün vermediği soğukkanlılığıyla bir savaşçıdan çok film yıldızını andırıyor. (AFP)

Filistin

Fotoğraf, Filistin’deki bir mülteci kampından. Oyuncak tüfeğiyle yürüyen bir erkek çocuğunun gölgesi duvara yansıyor, bayramlıklarını giyinmiş sevimli kız çocuğuysa, bu görüntüye tezat koşup oynuyor. Kısacası Batı Şeria’da bir Ramazan Bayramı daha savaşın gölgesi altında geçiyor… (EPA)

Maroney

Belli ki hedefi altın madalyaydı ama olmadı, gümüşle yetinmek zorunda kaldı. Haliyle hayal kırıklığı da kısa sürede bir internet fenomenine dönüşecek yüz ifadesine yansıdı. Kısacası ABD’li jimnastikçi McKayla Maroney, bu fotoğrafla Londra 2012’nin en çok konuşulanlarından olmayı başardı. (AP)

Hollanda

Biz altyapı sorunlarımız nedeniyle sel baskınlarına alışık olsak da, Batılılar bu tip durumları daha az yaşıyor. Hollanda’nın Dordrecht kentinde yaşayan bu adam, tablolarla dolu evinin penceresinden belki de bu yüzden yaşadıklarına anlam veremeyen bir yüz ifadesiyle bakıyor… (AFP)

Suriye

Suriyeli muhaliflerin Esad rejimine karşı mücadelesi, geçmişteki Stalingrad Savaşı’nda olduğu gibi sokak sokak, ev ev devam ediyor. Muhaliflerin bir evin salonunda görüldüğü bu karedeyse; keskin nişancı pencere önünde tetikte beklerken, bir muhalifin misafirliğe gelmişçesine rahat oturması dikkatlerden kaçmıyor. (Reuters)

Mandela

Güney Afrika’nın kimsesiz çocukları, her yıl olduğu gibi bu 18 Temmuz’da da efsanevi lider Nelson Mandela’nın doğum gününü kutlamak için bir araya geldi. Mandela’nın Özgürlüğe Giden Uzun Yol kitabını elinde tutan bir çocuksa, kararlı surat ifadesiyle sağ yumruğunu havaya kaldırırken, kendi geleceğine giden uzun yolda en az ünlü lider kadar iradeli davranacağının sinyalini verdi. (Getty Images)

Obama

Barack Obama, başkanlık seçimlerini bir kez daha kazanmasını eşi Michelle Obama’ya sarılarak kutladı. Yüzünden okunanlarsa gurur, mutluluk, yorgunluk ve eşine kendini her aşamada destekleyen eşine duyduğu minnetti. Bu fotoğraf, Twitter’da tüm zamanların en çok paylaşılan, Facebook’taysa en çok beğenilen karesi oldu. (Obama for America)

Onno

Etiopyalı Onno, ülkesindeki pek çok çocuktan daha talihli. Bir çiftlikte çalışıyor, ailesinin de yardımıyla karnını doyurmayı başarıyor. Ama yaşıtlarının çektiği acılardan mıdır yoksa gelecek kaygısından mı bilinmez, öyle endişeli bakıyor ki kameraya, gözlerinin rengi insanın içine işliyor. (National Geographic)

China

Patlayıcıyla avlanan bir tekne dolusu balıkçı ve onlara karşı güçlerini birleştirircesine tek vücut halinde mücadele eden binlerce balık… Çin’de yaşanan bu büyük mücadeleyi kimin kazanacağı belli olsa da, av olanlar en azından postu ucuza satmayaklarını göstermek ister gibi. (National Geographic)

Costa Concordia

Kıyıdakilere ‘selam vermek’ için karaya fazlasıyla yaklaşan sarhoş ve çapkın bir kaptanın ‘eseri’ görülüyor bu karede. 32 kişiye mezar olan Costa Concordia’nın enkazına nazır güneşlenen turistlerse, en az kaptan İtalyan kaptan kadar vurdumduymaz. (AFP)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s