Tatil için otel şart değil

24.06.2012 tarihinde yayımlanmıştır.

Tatilcilere 192 ülkede 200 binin üzerinde kiralık ev seçeneği sunan Airbnb, bu hafta 10 milyonuncu rezervasyonunu kutluyor. Peki, dünya genelinde popüleritesi her geçen gün artan site nasıl hizmet veriyor?

Yıllar evvel, tatilde gideceğimiz otellerin fotoğraflarını görebilmek için, koca koca tur kataloglarını incelerdik. Sonra otelleri internette incelerken bulduk kendimizi. Sosyal medyanın hayatımıza girmesinin ardındansa, her şey bir kez daha şekil değiştirdi. ‘Misafir gezgin’ kavramını ortaya çıkaran CouchSurfing gibi sitelerle, istediğimiz ülkede ücret ödemeden konaklama imkanı yakaladık. Ve son olarak 2008’de kurulan Airbnb ile, dünyanın dört bir yanında; zevkimize, bütçemize ve aradığımız kriterlere uygun evler kiralayarak, çok daha hesaplı bir şekilde tatil yapmaya başladık. Airbnb’nin bu hafta itibariyle 10 milyonuncu rezervasyonunu kutlamasını ve tatil sezonunun açılmasını fırsat bilerek, Türkiye’de halen kısıtlı bir kesim tarafından kullanılan bu siteyi tanıtalım dedik.
Airbnb, isteyen herkesin, evinin bir odasını veya tamamını, kiralamasına imkan sağlayan bir aracı site. Siteye giriyorsunuz ve kafanızdaki tarihi, evin şehir merkezine mesafesini, hangi imkanlara sahip olmasını istediğinizi (internet, bulaşık makinesi, klima, havuz vs.) belirtiyorsunuz. Eğer “Ev sahibi olmasın, ben kendi başıma veya arkadaşlarımla takılayım,” diyorsanız, ilgili seçeneği de işaretliyorsunuz. Ardından size uygun evleri kiraya veren kişilere mesaj atıyorsunuz ve işlem tamamlanıyor.
Konaklama ücreti ve Airbnb’nin aldığı servis ücreti, kredi kartıyla ödeniyor. Planınız değiştiyse, ev sahibiyle görüşerek rezervasyonu iptal etmek de çoğunlukla mümkün.
Benzer şekilde evinizi Airbnb kullanıcılarına kiralayarak, evinizden uzakta olduğunuz sürede para kazanmanız veya yalnızca bir odanızı turistlere kiralayarak yıl boyu masraflarınızı çıkarmanız mümkün.
Airbnb’de, 105 bini Avrupa’da ve 75 bini Amerika kıtasında olmak üzere, 192 ülkede 200 binin üzerinde seçenek bulunuyor. Bu seçenekler arasında şatolar, eve dönüştürülmüş eski bir jet uçağı ve hatta özel adalar bile var. Site sayesinde her gece ortalama 38 bin kişi, kiraladıkları evlerde konaklıyor.
Sitenin bu hafta açıkladığı bilgilere göre, Airbnb’de her iki saniyede bir yeni bir rezervasyon yapılıyor. Yani siz bu satırı okurken, bir kişi daha kendine uygun ev buldu bile!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s