Sanal alemde 65 yaş devrimi

17.06.2012 tarihinde yayımlanmıştır.

ABD’de yapılan bir araştırma, 65 yaş üzerindeki her iki kişiden birinin düzenli olarak internet kullandığını ortaya çıkardı. Türkiye’deki yaşlılar arasında da internet kullanımı, özellikle sosyal medya siteleri sayesinde hızla yaygınlaşıyor. Peki, yaşlıları internete çeken ne? Bu soruyu, konunun uzmanlarına yönelttik

Günümüzde gençler ile yaşlılar arasındaki kuşak farkının en belirgin olduğu noktalardan biri, teknolojinin gündelik hayattaki kullanılma sıklığı. Eski nesiller, hayatlarını alıştıkları usullerle sürdürmek konusunda halen oldukça ısrarlı. Buna rağmen Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, ABD’de 65 yaş ve üstü kişiler arasında internet kullananların oranının ilk kez yüzde 50’nin üzerine çıktığını ortaya çıkardı. Araştırmaya göre ABD’deki yaşlıların yüzde 53’ü her gün düzenli olarak internete bağlanıyor. 2000 yılında bu rakamın yalnızca yüzde 12 olduğu göz önüne aldığında, son derece ciddi bir artış yaşandığını söylemek mümkün. Diğer yandan araştırmada her üç yaşlıdan birinin Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal paylaşım sitelerine üye olduğu da belirlendi. Türkiye’de ise TÜİK verilerine göre internet kullanan yaşlıların oranı halen yüzde 5’in altında. Ancak yine de önceki yıllara kıyasla hızlı bir yükseliş söz konusu. Peki, bu durumun sebebi ne?

SOSYALLEŞMEK İSTİYORLAR

İnternet Bağımlılığı kitabının yazarı psikiyatrist Prof. Dr. Kültegin Ögel, yaşlıların interneti yalnızlıklarını gidermek amacıyla kullandıklarını söylüyor. Ögel, “Çoğunlukla evden dışarı çıkmayan yaşlılar, internet sayesinde kendilerine sosyal bir alan yaratabiliyorlar,” diyor. Yaşlıların interneti gençlere oranla daha ölçülü bir şekilde kullandıklarını dile getiren Ögel, sözlerini şöyle sürdürüyor: “İnternet kullanan yaşlılar arasında bağımlı olanların oranı, genele kıyaslandığında oldukça düşük. Gençlerin aksine; yaşlılar hem internete giriyor, hem de sorumluluklarını ihmal etmiyor.” ODTÜ Enformatik Enstitüsü müdürü Nazife Baykal ise, internet kullanan yaşlıların en önemli motivasyonunun çocukları ve torunlarıyla iletişim kurmak olduğunu söylüyor. 65 yaş ve üzeri kişilerin, ailelerinden kopmamak için sanal dünyayı keşfettiklerini belirten Baykal, ikinci motivasyonu şöyle açıklıyor: “Sosyal medya siteleri, insanları eski dostlarıyla bir araya getiriyor. Yaşlılar da yıllar önce ayrı düştükleri kişileri bu sitelerden bulup, sosyalleşme ihtiyaçlarını giderebiliyor.” Baykal’a göre üçüncü ve son motivasyonsa sağlıkla ilgili. Geçmişteki, “Bana bir şey olursa, çocuklarım bakar,” mantığının erozyona uğradığını belirten Baykal “Artık kendi sağlık durumlarını, hastalıklarını internetten araştırıyorlar. İnternet sayesinde yaşlılar kendi sağlıklarına sahip çıkmaya başladı,” diyor.

BİLİŞSEL İŞLEVLERİ ARTIYOR

Diğer yandan dünyanın en tanınmış üniversitelerinden UCLA’de yapılan bir araştırmaya göre, internet kullanan yaşlıların bilişsel işlevlerinde artış gözleniyor. Araştırmaya göre internette arama yapmak; gençlerde bilişsel yetenekleri köreltirken, yaşlıların beynindeki muhakeme ve karar vermeyle ilgili bölgeleri daha fazla çalıştırıyor. Dolayısıyla aşırıya kaçmadığı sürece, yaşlıların internet kullanımının teşvik edilmesi, hem sosyal açıdan hem de sağlık açısından büyük önem taşıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s