Kate Moss: Her yönüyle ikon

12.08.2012 tarihinde yayımlanmıştır.

Bazı mankenler güzellikleriyle, bazılarıysa stilleri ve skandallarıyla konuşulur. Söz konusu Kate Moss olduğundaysa, bu konuların hepsine değinmek gerekir. Peki, son olarak George Michael’ın klibinde oynayan manken, nasıl çağımızın moda ikonu haline geldi?

Sene 1974… Yine bir küresel kriz dönemi. Enflasyon almış başını gitmiş; ABD’de Watergate skandalı patlak vermiş. Biz de memlekette huzurlu değiliz. Kıbrıs olaylarıyla yatıp kalkıyoruz ve temmuz ayına geldiğimizde daha biz soluğu deniz kenarında alamadan, Başbakan Ecevit’in talimatıyla ‘Ayşe tatile çıkıyor.’ İşte bu yıl yeni başlamışken, yani yukarıda bahsettiğimiz olaylara henüz ‘gebeyken’, İngiliz Moss ailesinin ikinci çocuğu dünyaya gelir. 16 Ocak doğumlu bebek, ilkinin aksine bu kez bir kızdır. Nurtopundan ziyade bir kedi yavrusuna benzeyen bebeğe, minik cüssesine rağmen geçmişte pek çok kraliçenin taşıdığı, ağır bir isim konur: Katherine…

ASLA ŞİKAYET ETMEZ
Çocukluğunu Londra’nın ıssız banliyösü Croydon’da geçiren Katherine, ilkokula başlayana kadar oldukça mutludur. Okula başladığındaysa notları kötüyle berbat arası bir noktada dolanmaya başlar. Bu durumda annesiyle babasının boşanması yüzünden yaşadığı depresyonun da etkisi vardır. Sıska ve sağlıksız bir görünüme sahip Katherine’in hayatını değiştirecek olay, annesiyle birlikte Bahamalar’da yaptığı bir tatilin sonunda yaşanır. Aktarma uçuşu için havalimanında bekleyen 14 yaşındaki Katherine, Storm Manken Ajansı’nın sahibi Sarah Doukas tarafından keşfedilir. Lakin bu kız, dönemin uzun boylu, kıvrımlı mankenlerine pek de benzememektedir. Olsa olsa mevcut top modellerin antitezi ve 60’larda “Balık etli kadın makbuldur,” anlayışına meydan okuyarak efsaneleşen Twiggy’nin çağdaşıdır. Kate’in ilk önemli işi, 16 yaşında The Face dergisine verdiği siyah beyaz pozlar olur. Fotoğrafları çeken Corinne Day, Kate’i o günlerde şöyle anlatır: “Bu kızın farklı bir yanı var. İnsanda güçlü bir gerçeklik hissi uyandırıyor.” Böylece açılır Kate’in kısmeti. Kısa sürede sayısız önemli derginin kapağını süsler. Erkek dergileri onu en seksiler arasında, kadın dergileriyse en iyi giyinenler arasında göstermektedir. Haliyle ünlü markalar Kate için yarışa başlar. Şanslı olanlar Chanel, Donna Karan, Versace, Gucci, Yves Saint-Laurent, Burberry ve Topshop gibi sektör devleridir.Oğlak burcu çalışkanlığına sahip Kate, yoğun temposundan asla şikayet etmez. 1990’larsa, Kate Moss rüzgarının dünyayı etkisi altına alan bir kasırgaya dönüştüğü yıllardır. Ancak dünyanın en çok kazanan modelleri arasına giren Kate’in, magazin basınıyla yıldızı barışmaz. Gençleri anoreksiyaya özendirdiği iddia edilir, bağımlı olduğu söylenir (ki sahiden de o yıllarda kokain kullanmaya başlamıştır), sigarayla poz vermesinin yanlışlığından dem vurulur. Ama o, basına konuşmaz, iddiaları yanıtsız bırakır. Bu da hakkındaki şehir efsanelerinin güçlenmesine ve karizmasının pekiştirmesine neden olur. Ancak bir kısmı gerçek olan bu şehir efsaneleri, artık Kate’e zarar vermeye başlamıştır. 1998’de ve 2000’de depresyon, alkol ve madde bağımlılığı nedeniyle hastaneye yatan manken, 2002’de kızı Lila Grace’i dünyaya getirmesiyle birlikte bir süreliğine durulur, hayatına çeki düzen verir. Buna rağmen bir süre sonra tekrar eski hayatına geri döner.

ARDI ARDINA SKANDALAR
Büyük skandal, 2005’te patlak verir. Moss’un kokain kullanırken çekilen görüntüleri bir şekilde basına sızmıştır ve dünyanın dört bir yanındaki gazetelerin birinci sayfalarındadır. Pek çok marka, Moss ile anlaşmalarını iptal eder. Herkes büyük zarar eden mankenin kariyerinin sona erdiğini düşünür. Ancak Moss’a destek verenler de vardır. Yardıma ilk olarak Sarah Doukas koşar. Naomi Campbell, Robbie Williams ve Alexander McQueen gibi isimlerse, medyadaki linç kampanyasını eleştirir. Kate’in en büyük yeteneklerinden biriyse, kariyeri hakkındaki her olumsuz gelişmeyi, çıkar sağlayacak hale dönüştürmeyi başarmasıdır. Bu kez de öyle olur. Kate’in yıllık geliri, iki kat artarak 2007’de 9 milyon dolara ulaşır. Diğer yandan Kate’in sağlık sorunları da gittikçe artmaktadır. 38 yaşındaki manken, geçen şubatta geçici felç yaşar ve doktorlar tarafından “Bu tempoda yaşamaya devam ederseniz dört yıl içinde kalıcı felç geçirebilirsiniz,” sözleriyle uyarılır. Ancak herkesin bildiği üzere Kate, bir süre durulacak, ardından bu günlerdeki yorgun görüntüsünü atlatarak yeniden hem kendi dünyasını hem de başkalarınınkini dalgalandırmaya devam edecektir.

*** ‘SERSERİ’LERDEN VAZGEÇMİYOR
Kate’in sevgili listesi tüm kadınları kıskandıracak nitelikte. Şöyle bir göz atalım: Johnny Depp, Leonardo di Caprio, Mark Wahlberg, Daniel Craig, Russell Brand ve fazlası… En tutkulu aşkıyısa, Depp ile olandı. ‘Serseri adamlara’ düşkünlüğüyle bilinen top model, 1994-1998 arasında Depp’le birlikteydi. Yakışıklı aktörün kendisini terk etmesinin ardından ağır bir depresyon yaşayarak hastaneye kaldırıldı. 2002’de Dazed & Confused dergisinin editörü Jefferson Hack’ten olan ilk ve (şimdilik) tek çocuğu Lila Grace’i doğuran Kate, 2008 yılında kendisine 1920’lerden kalma 100 bin dolarlık bir yüzükle evlilik teklif eden The Kills’in solisti Jamie Hince ile nişanlandı. Geçen temmuzda ise çift, İskoçya’daki St. Peter Kilisesi’nde zarif bir düğünle evlendi.

*** YAZAR, SÖYLER, OYNAR!
Kate Moss mankenliğin yanı sıra pek çok dizide ve televizyon filminde oynadı. Ancak sanata ilgisi oyunculukla da sınırlı kalmadı. Primal Scream’in 2003 çıkışlı Some Velvet Morning şarkısında vokal yapan Moss, eski sevgilisi Pete Doherty’nin grubu Babyshambles için de çok sayıda şarkı sözü yazdı. Elton John ve Marianne Faithfull gibi isimlerle yakın dost olan Moss, Johnny Cash’in Delia’s Gone ve White Stripes’ın I Just Don’t Know What to do with Myself ve son olarak geçen haftalarda George Michael’ın White Light şarkılarının da kliplerinde oynadı. Diğer yandan sanat dünyası da, en az Moss’un sanatçılara duyduğu ilgi kadar ilgili ünlü mankenle. 2002 yılında ressam Lucien Freud, o dönem hamile olan mankenin nü portresini yaptı ve eser, 3.9 milyon pound’a satıldı. Ardındansa heykeltraş Marc Quinn, 50 kilo altın kullanarak, Moss’u bir yoga pozisyonunda tasvir eden bir heykel yaptı. Ayrıca Arab Strab ve Rasputina gibi gruplar, Kate Moss’a hayranlıklarını, onun adını taşıyan şarkılar besteleyerek gösterdi.

*** NEDEN BEĞENİLİYOR?
Peki, nedir Kate Moss’u özel ve vazgeçilmez kılan? Nasıl oldu da bu 1.69’luk, sağlıksız görünümlü manken, çağımızın en büyük moda ikonu haline geldi? Elbette öncelikle çekiciliği sayesinde. Yüz hatları erkeklerin çok beğendiği bebek yüzlü güzellerinkine benzemez ama pek çok kişi için onlardan daha etkileyicidir. Çünkü belirgin elmacık kemikleri, gözlerinin biçimi ve bakışları sayesinde aynı anda hem vahşi hem de kırılgan, korunmaya muhtaç bir görüntü sergiler. Bu sayede erkeklerin binlerce yıllık avcılık ve babalık içgüdülerini aynı anda harekete geçirmeyi başarır. Erkeklerin yanı sıra kadınları da etkiler Kate. Çünkü onu ikon haline getiren, güzelliğinin yanı sıra stilidir. John Galliano imzalı zarif gelinliğini de, bir rock festivaline giderken giydiği yırtık pırtık giysileri de yakıştırır kendine. İki cinsi birden etkileyen diğer özelliği ‘cool’luğu ve karizmasıdır. Şov dünyasında başarıya ulaşmanın altın kurallarını, “Medyayla ilişkilerini iyi tut,” tavsiyelerini umursamaz. “İnsanlar beni doğru tanısın,” derdinde değildir. Sonunda başı belaya girecek olsa da kendi bildiğini okur. Yani pek çok kişinin beceremediği kadar duruş sahibidir ve bu yönüyle kendine özendirir. Her şeyin ötesinde Kate Moss tümüyle gerçektir; günümüzde popüler olan Victoria’s Secret melekleri gibi etrafta sürekli yapmacık gülümsemelerle dolaşmaz, basında onun her halini gömeniz mümkündür: Bazen eğlenir, bazen sıkılgandır, bazen güneşlenir, bazense aşk acısı yaşar, içip dağıtır. Hiçbir zaman kusursuz olduğu iddiasında değildir. Tüm bunların üstüne bir de İngiliz aksanının çekiciliğini eklediğinizde, söylenecek sözler gerçekten tükenir!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s