Karikatür gazetecileri dünyaya meydan okuyor

04.08.2012 tarihinde yayımlanmıştır.

85 ülkeden çizerlere ev sahipliği yapan Cartoon Movement sitesi, dünya siyasi gündemini, eleştirel karikatürler aracılığıyla takip etmenize olanak sağlıyor. Dünya Basın Ödülü sahibi sitenin yayın yönetmeni “Türk çizerler sitemizin gözdesi,” diyor

Siyasi gelişmeleri yakından takip etmek, çoğu zaman can sıkıcı olabilir. Bazen olay ve görüntüler sizi üzer, sinirlendirir; bazense haberlerin tarafsız aktarılıp aktarılmadığına dair bir şüphenin varlığı içinizi kemirip durur. Eğer bu tip sıkıntılar nedeniyle gündemden uzak duruyorsanız, alternatif haber kaynaklarını denemenizde fayda var. Onlardan belki de en dikkat çekicisiyse, Dünya Basın Ödülü ve Birleşmiş Milletler Siyasi Karikatür Ödülü sahibi Cartoon Movement (Karikatür Hareketi) sitesi. Eleştirel bakışın ön plana çıktığı bu gazetecilik türünü ve güncel gelişmelerin çizgi dünyasındaki yansımalarını, sitenin yayın yönetmeni Hollandalı Tjeerd Royaards ile konuştuk.

– Site nasıl ortaya çıktı? – Cartoon Movement’ı karikatür gazeteciliği yapma fikriyle Aralık 2010’da hayata geçirdim. Yaptığımız aslında bir tür araştırmacı gazetecilik. Yazı ve fotoğraflar yerine çizgileri kullanıyoruz. Büyük, pahalı kameralara ihtiyacımız yok. Bir kağıt ve bir kalem bizim için yeterli. Ama bu, olayları gidip görmeden, kafamızda kurguladığımız şekilde takipçilerimize aktardığımız anlamına gelmiyor. İlgili bölgelerde, olayları yaşamış kişilerin yanı sıra biz de o ülkelere seyahat edip, gözlemlerimizi çiziyoruz. Tıpkı 200 bin insanın öldüğü depremin ardından Haiti’ye yaptığımız ziyarette olduğu gibi. Şu an 85 ülkeden 180 çizerimiz var.

ÜNLÜ GAZETELERE DE SATIYORLAR

– Peki, bu gazetecilik türünü özel kılan nedir? Ana akım medyanın yapamadığı neyi yapabiliyorsunuz?
– Belki klişe bir cümle olacak ama bazen bir resim binlerce kelimeden daha güçlü olabilir. İyi bir karikatür size olayların farklı yanlarını, etkili bir biçimde gösterir. Özgürlükleri savunur, cehaleti alaya alır, hata yapanların ipliğini pazara çıkarır. Gerçek çizerler, ifade özgürlüğünün bir numaralı savunucusudur. Zaten özgürlükler yok olursa, onlara yaşayacak alan da kalmaz. Ana akım medyaysa maalesef bazen özgürlük çizgisinden uzaklaşabiliyor.

– Profesyonel basın camiası nasıl buluyor çalışmalarınızı?
– Beğendiklerini düşünüyoruz, çünkü Dünya Basın Ödülü ve Birleşmiş Milletler Siyasi Karikatür Ödülü başta olmak üzere iki yılda 20’nin üzerinde ödül kazandık. Ayrıca İngiltere’den The Guardian ve İtalya’dan La Repubblica başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanında müşterilerimiz var. Zaten sitenin finansmanını ve çizerlerimize karikatürleri için ödediğimiz ücretleri de böyle karşılıyoruz.

– Türk çizerleriniz hakkında neler düşünüyorsunuz?
– Sitemizde özel bir yere sahipler. Türkiye, siyasi mizah konusunda derin bir geleneğe sahip ve onlar da bu geleneğin hakkını veriyor. Çalışmalarında dikkatimi çeken nokta, kuvvetli ve zeki çizgilere sahip olmaları. Mesajlarını diyaloglardan çok, çizgilerle veriyorlar.

– Gelecek için planınız nedir?
– Uzun vadede elbette daha fazla insana ulaşmak istiyoruz. Bu konuda şanslıyız, çünkü sosyal medya paylaşımları sayesinde karikatürler altın çağını yaşıyor. Kısa vadedeyse Libya ve Mısır gibi ülkelerde Arap Baharı’ndan sonra nelerin değiştiğini anlatacak seriler hazırlayacağız. Çünkü bu ülkede eski rejimler yıkılmış olsa da, demokrasinin inşası için atılması gereken daha çok adım var. Ayrıca dünyanın en önemli üniversitelerinden London School of Economics ile birlikte akademik eğitim projeleri yürüteceğiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s