İstanbul’un çizgisi ustalara emanet

17.06.2012 tarihinde yayımlanmıştır.

Dünyaca ünlü sekiz çizer, önce İstanbul’u gezdi, ardından da yedi tepeli şehre dair hikayelerini kağıda döktü. Çiztanbul projesinde bir araya getirilen hikayelerde, tarihi mekanlardan gece hayatına, şehrin pek çok farklı yüzünü görmek mümkün

Yabancı basına aşina olanlar veya yerli basınımızın yer vermeyi pek sevdiği ‘Yabancılar bizim hakkımızda şöyle dediler!’ temalı haberlerini kaçırmayanlar bilir: İstanbul, son dönemde gerçekten de dünyanın en çok ilgi çeken kentlerinden biri. Dolayısıyla gerek şehre gelen turist sayısında, gerekse bir ucundan İstanbul’a değinen film ve kitap sayısında büyük artış yaşanıyor. Çizgi roman dünyası da, elbette bu gelişmeye duyarsız kalmadı. İstanbul merkezli çizgi roman kuruluşu Studio Rodeo’nun, Sur Balık sponsorluğunda Çiztanbul adlı bir çizgi roman yıllığı çıkarması, bunun en belirgin göstergesi. Üstelik bu projede, İstanbul ve İstanbul’da geçen hikayeler, dünyaca ünlü sekiz çizgi roman ustası tarafından çizilmiş. Aralarında Sandman serisinin ABD’li yaratıcısı Charles Vess, Tex ve Mister No‘nun çizerlerinden İtalyan Roberto Diso ve Olivier Rameau‘nun Belçikalı çizeri Dany Henrotin de bulunuyor. Galata Kulesi’nden Kız Kulesi’ne, Sultanahmet’ten 4. Levent’e İstanbul’un pek çok noktasında geçen çizgi hikayelerin ortaya çıkış sürecini, Studio Rodeo editörü Murat Mıhçıoğlu ile konuştuk.

Çiztanbul projesi nasıl ortaya çıktı?

– Projenin yaratıcısı, İstanbul merkezli bir çizgi roman kuruluşu olan Studio Rodeo. Bir süredir uluslararası çizgi roman festivallerine katılıyoruz. Bu etkinliklerde tanışıp sohbet ettiğimiz ünlü çizerlerin, İstanbul’u pek tanımadıklarını gördük. Ayrıca ülkemizdeki çizgi roman okurları da uzun süredir pasif durumda. Çünkü özgün çalışmalar üretilmiyor. Bu nedenle Çiztanbul‘u hayata geçirmeye karar verdik.

– Çizerler İstanbul’a daha önce gelmiş miydi? Şehrin hangi bölümlerini gördüler?

– Hiçbiri daha önce gelmemişti. Sekiz çizerimizi gruplara ayırarak İstanbul’a davet ettik. Birer hafta boyunca onlarla birlikte tarihi mekanlardan sokak aralarına, alışveriş merkezlerinden müzelere ve gece kulüplerine kadar şehrin dört bir yanını gezdik. Ardından her sanatçı, şehrin görsel dokusunun kendi zihinlerinde bıraktığı izlerden yola çıkarak hikayelerini yarattı. Konu seçiminde tamamen özgürce seçim yaptılar. Tek istediğimiz, İstanbul ile ilgili bir unsura yer vermeleriydi. ‘Bu unsur, turistik mekanlardan insan ilişkilerine ve şehrin sorunlarına kadar her şey olabilir,’ dedik.

– Peki, gözlemlerini çizgilerine nasıl yansıttılar?

– Birkaç örnek vereyim: Dünyaca ünlü ABD’li çizer Charles Vess, İstanbul’u masalsı bir kent olarak kurduladı. Süperman’in yaşadığı Metropolis, hem New York’tur hem de değildir ya; işte Vess’in İstanbul’u da aynı şekilde İstanbul’un paralel evrendeki bir yansıması gibi. Vess, nüktedanlığıyla çok ilgisini çeken Nasreddin Hoca figürüne de hikayesinde yer verdi. Frankofon çizgi dünyasının önemli isimlerinden Dany Henrotin, daha reel bir hikaye anlattı. Hikayede, 1953 yapımı Roma Tatili filminde olduğu gibi, bir aşk macerası eşliğinde şehrin pek çok yerini görmek mümkün. Hem de harika çizgilerle! Boşnak ve Sırp sanatçılarsa, daha bilimkurgu odaklı hikayelere imza attı.

– İstanbul’da onları en çok ne şaşırttı?

– Sokak hayvanlarının insanlarla bu kadar iç içe olmasına çok şaşırdılar. Şehrin tarihi merkeziyle, alışveriş merkezlerinin bulunduğu kozmopolit bölgelerinin kontrastı da oldukça dikkatlerini çekti. Onları şaşırtan bir başka yer ise Adalar oldu. İstanbul’un içindeyken, İstanbul’a dışarıdan bakma imkanı sunan böylesi bir yere gitmekten mutlu oldular.

Çiztanbul nerelerde satılıyor?

– Çiztanbul’u şu anda D&R, Remzi, Dost ve İnkılap kitapevleri ile idefix.com, bitenekadar. com, kertenpelex.com ve dr.com.tr gibi online satış sitelerinde bulabilirsiniz. Ayrıca yabancı okurlara İstanbul’u tanıtmak için, Çiztanbul‘u İngilizce’ye de çevireceğiz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s