Dünyayı fethetmek için size iki gün yeter!

07.10.2012 tarihinde yayımlanmıştır.

Gelecek hafta gerçekleştirilecek iki günlük Webit Kongresi, teknoloji sektörünün liderlerini İstanbul’a getirecek. Kongrenin yaratıcısı Plamen Russev ile bir araya geldik; dijital dünyadaki son gelişmeleri, sosyal medyayı ve Türkiye’nin teknoloji atağını konuştuk

Teknolojininher alanına hakim olmak, tecrübe ve maharet ister. Ancak malum… Bu ikisi yaşla kazanılan niteliklerdir ve eğer ilgi alanınız teknolojiyse, yaşınızın ilerlemesi pek de hayrınıza değildir. Zira insanoğlu, yaş aldıkça elindekiyle yetinmeye meyleder, gelişmeleri takip etme konusundaki hevesini büyük oranda kaybeder. Tabii istisnalar, yani genç yaşta teknolojinin pek çok alanına hakim olmayı başaranlar da vardır. Gelecek hafta İstanbul’da düzenlenecek Webit Kongresi’nin yaratıcısı Plamen Russev, onlardan biri. Sektöre 19 yıl önce giren Russev, başta e-Academy olmak üzere pek çok girişime imza atmış. Hayatının projesiyse, altı yıldır teknoloji ve iletişim dünyasının devlerini, vizyonerleri, girişimcileri bir araya getiren Webit. Biz de İstanbul’daki bu büyük buluşma öncesinde 36 yaşındaki Russev ile buluştuk; dijital trendlerden sosyal medyaya, teknolojideki son gelişmelerden Türkiye’nin bilişim atağına aklımıza gelen her konuyu konuştuk. Satır başları şöyle:
Çinliler bilgelik ve sır kavramlarını aynı kelimeyle tanımlar. Çok az insanın sırlara ve bilgeliğe sahip olması gerektiğini düşünürler; çünkü çok bilmek, büyük bir güce sahip olmak demektir. Ancak artık internet sayesinde herkes istediği kadar bilgiye ulaşabiliyor. Bu da bize büyük bir güç bahşediyor. Bu gücü yaratıcılıkla birleştirerek önemli işlere imza atmak mümkün. Bugün cebimizdeki telefonlar, geçmişte uzaya çıkan araçlardaki bilgisayarlardan kat kat güçlü. Kısacası artık dünya bizim ve onu fethetmemizi bekliyor!”
Teknoloji geçmişte şaşırtıcı, ulaşılması güç bir şeydi ama artık ‘uysallaştı.’ Son yıllarda o kadar çok gelişmeye şahitlik ettik ki, artık hiçbir şey bize ‘Vay be!’ dedirtmiyor. Bu yüzden cihazlar daha çok işlevsellikleriyle öne çıkıyor. Teknolojik gelişmeler, gündelik hayatımıza uyum sağladıkları, onu kolaylaştırdıkları ve ona değer kattıkları ölçüde varlıklarını sürdürecek.”

SOSYAL MEDYA, SANAL ‘MESİHLER’ YARATIYOR
Sürücüsüz araç teknolojisi, önümüzdeki yıllarda en çok konuşacağımız ve hayatımıza en fazla etki yapacak teknoloji olacak. Üç boyutlu baskı teknolojisinin de dikkat çekici olduğunu düşünüyorum. Bu teknoloji şimdiden gündelik hayatımıza girmeye başladı. New York’ta bir üç boyutlu baskı stüdyosu kuruldu bile. Gidip istediğiniz ürünü üretebiliyorsunuz.”
Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisi, sosyal medyada neden sürekli bir şeyler paylaştığımızı açıklıyor. Teoriye göre insanların önceliği fizyolojik ihtiyaçlarını ve güvenlik gereksinimlerini karşılamak. Ardındansa sosyalleşme, bir yere ait olma aşaması geliyor. Sosyal medya aracılığıyla bu ihtiyaç, geçmiştekine göre çok daha az çaba harcanarak giderilebiliyor. Sosyal medya ayrıca orada olma, şahitlik etme hissini tatmin ediyor. Sıradan bir insanın bile geride bir şey bırakmasını sağlayarak, gerçek zamanlı ölümsüzlük hissi sağlıyor.”
Sosyal medya, on binlerce takipçiye sahip sanal ‘mesihler’ yaratıyor. Ve bu kişiler, takipçileri üzerinde büyük etkiye sahip. Bu mecrayı doğru kullanmaya çalışan bir şirketseniz, başta ‘mesihler’ olmak üzere müşterilerinizin nabzını iyi tutmak, alışıldık pazarlama stratejilerinizi yenilemek zorundasınız. Şirketlerin sosyal medyada yaptıkları iki büyük hata var: Bu alana gereğinden fazla veya gereğinden az önem vermek. Dozaj doğru ayarlanmalı. Ayrıca yazılı basında olduğu gibi haftalar süren ilan çalışmaları, sosyal medyada işe yaramaz. En önemlisi, sunduğunuz hizmetin beğenilip, ‘mesihler’ veya diğer kullanıcılar tarafından gönüllü bir şekilde övülmesidir.”
Artık internet sitesi kurmanın devri geçti; yeni bir girişim planlıyorsanız hedefiniz mobil cihazlar olmalı. Örneğin Facebook kullanıcılarının yüzde 30’u, bu siteye mobil cihazlardan bağlanıyor. Instagram da iyi bir örnek. Genelde önce internet siteleri açılır, ardından bu siteler için cep uygulamaları tasarlanırdı. Oysa Instagram, internette sitesi olmayan, tamamen mobil için geliştirilmiş bir uygulama. Ve henüz bir senesi dolmadan 1 milyar dolara satıldı! Gelecek mobilde, çünkü bu cihazlar bizi, günlük rutinimizi, hayatımızı eşimizden bile iyi tanıyor! Hatta telefonlar hayatımıza o kadar nüfuz etti ki, bir araştırmaya göre insanların yüzde 37’si cinsel ilişki sırasında bile çalsa, telefonlarını açmayı tercih ediyormuş.”
Özgürlük anarşi değildir; bu yüzden internette sansüre karşı olsam ama bazı yasal düzenlemelerin yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Zaten her yeni teknolojik gelişmeyi, o gelişmeyle uyumlu yasal düzenlemeler takip eder. Örneğin ilk trafik kuralının konulması, otomobiller yaygınlaştıktan 15 yıl sonra gerçekleşti. Sosyal medya da yeni bir mecra olduğundan aynı durumla karşı karşıya kalacak. İfade özgürlüğü sınırlanmamalı, sesimizi kimse kısmamalı ama özgürlüğün anarşi olmadığı da unutulmamalı. Sosyal medya dışındaki teknolojik gelişmeler, buluşlar da kurallara, kanunlara tabi olmalı. Patent hakları çok önemli. Çünkü fikirler korunmazsa, girişimler de, üretim de durur. Bir fikri çalmak, özgürlük değil, haydutluktur.”

*** FİKİRLERİNİZİ YATIRIMCILARLA BULUŞTURUN
Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinin gelişmekte olan dijital, teknoloji ve girişimcilik ekosisteminin küresel çapta tek etkinliği olan Webit 2012, 10-11 Ekim tarihlerinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek. Russev, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılacağı kongreyi şöyle anlatıyor: “Eskiden para her şey demekti, şimdiyse önemli olan bir fikre ve bu fikri gerçekleştirecek yeteneğe sahip olmak. Yatırımcılar, fikirlerinize, yeteneğinize muhtaç. Webit, burada devreye girerek, sektörün her alanındaki kişilere, birbirlerini dinleme ve birbirleriyle tanışma imkanı sunuyor. Bu yıl Google, eBay, Microsoft, Facebook, Yahoo, Yandex gibi birçok markanın yöneticilerinin katılacağı Webit 2012’de, 72 ülkeden delegeleri ağırlayacağız. Ayrıca kongre boyunca eş zamanlı olarak yedi farklı seminer düzenlenecek. Hangisiyle ilgileniyorsanız, onu takip edebileceksiniz.”

*** TÜRKİYE’NİN E-TİCARET ATILIMI ÖRNEK ALINIYOR
Russev, Türkiye’de e-ticaretin vardığı noktayı şöyle anlatıyor: “E-ticaret alanında yaptığınız atılım, Orta Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri tarafından örnek alınıyor. Bu atılımda genç nüfusun, gelişen altyapının ve devletin teknolojik yatırımlara verdiği desteğin rolü büyük. Önümüzdeki üç yıl içinde, pazar hacminin en azından iki katına çıkacağını düşünüyorum. Diğer yandan e-ticaret alanında rakiplerinin önüne geçmek isteyen sitelere tavsiyem, artırılmış gerçeklik (augmented reality) teknolojisini bir an önce kullanmaya başlamaları. Bu teknolojiyle, potansiyel tüketicilere çok daha kolay ulaşıp, satışlarını artırabilirler.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s