ABD başkanını ünlülerin mücadelesi belirleyecek

13.10.2012 tarihinde yayımlanmıştır.

6 Kasım’da gerçekleştirilecek ABD başkanlık seçimleri, yalnızca iki adayın değil, onları destekleyen ünlülerin mücadelesine de sahne oluyor. Peki hangi ünlü, hangi adayı neden destekliyor?

ABD, bir gösteri toplumudur. Dolayısıyla bu ülkede ne spor yalnızca spordur, ne müzik yalnızca müzik ne de siyaset yalnızca siyaset. Kapitalizmin etkisiyle tüm bu ‘etkinlikler’, devasa gösterilerin minik yapı taşları haline dönüşmüştür. Hatta savaşlar bile film gibi izlenebilen gösteriler haline gelmiştir. Gösteri toplumu bununla da yetinmemiş, savaşları bilgisayar oyunlarına, filmlere; savaş sonrası travma yaşayan askerleriyse TV şovlarına konu etmiştir. Böyle bir toplumun, kendini yönetecek ‘şef’i seçerken de dört başı mamur bir gösteri sergilemesi normaldir. Alışıldığı üzere başkan adayları ekran önünde kapıştırılır, çıktıkları şovlarda önceden belirlenmiş esprilerle halkın gönlünü kazanmaya çalışır, ülkenin dört bir yanı ve internet, adayların sloganlarından geçilmez. Tabii, gösterinin vazgeçilmez bir unsuru daha vardır: Ekran yüzleri, sanatçılar, sporcular, kısacası ünlüler! Herhalde maksadımız anlaşılmıştır; 6 Kasım’da yapılacak ABD Başkanlık Seçimleri’nden bahsedeceğiz. Ve Demokrat aday Barack Obama ile Cumhuriyetçi Mitt Romney’nin mücadelesine sahne olan gösterinin ünlüler ayağına odaklanacağız.

OBAMA’YI KİM, NEDEN DESTEKLİYOR?
2008’de başkanlık koltuğuna oturan Demokrat aday Barack Obama, bu seçimlerde de gösteri dünyasının favorisi. Ünlüler hem hayranlarını Obama’ya oy vermeye çağırıyorlar hem de seçim kampanyasına katılarak para topluyorlar. Aşağıda saydığımız isimlerin yanı sıra Aretha Franklin, Beyonce, Scarlett Johansson, Salma Hayek, Eva Longoria, Sarah Jessica Parker, Kim Kardashian, Jessica Alba, Anne Hathaway, Fergie, Tom Hanks, Leonardo di Caprio, Jay Z, Ricky Martin, Marc Anthony ve Mick Jaagger ve Mark Zuckerberg gibi isimler de Obama’ya destek veriyor.
Madonna:
Son konserlerinde beline yaptırdığı Obama dövmesini göstermeyi adet haline getiren pop kraliçesi, Washington’daki konserinde seyircilerine şöyle seslendi: “Obama karşınıza çıkabilecek en özgürlükçü başkan adayı. Ayrıca eşcinsel haklarına da destek veriyor. Oyunuzu ona verin!”
Oprah Winfrey: Dünyanın en güçlü kadını listelerinin vazgeçilmezi Oprah Winfrey, Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre 2008 seçimlerinde Obama’ya 1 milyon oy kazandırdı. Bu kampanyada daha geri planda olmasına rağmen desteğini sürdürüyor. Obama’nın dünya için Martin Luther King kadar büyük bir değer olduğunu savunan Winfrey, “O, ABD’yi tekrar barışçı bir ülke haline getirebilir,” diyor.
George Clooney: Yakın dostu Obama’nın kampanyasına yüklü miktarda bağış yapan ve kampanyaya bağış yapan kişilerle yemek yiyen Clooney, en sıkı destekçilerden. Obama’nın ayrımcılık karşıtı politikalar yürüttüğünü söyleyen oyuncu, “Cumhuriyetçiler halkı kutuplaştırıyor,” diyor.
Steven Spielberg:
Ünlü yönetmen, Demokrat Parti’nin geleneksel destekçilerinden. 2008’deki parti kongresine bir kısa filmle destek veren Spielberg, Obama’nın yeni seçim kampanyasının da mimarları arasında.
Stephen King: Zenginlere vergi kesintisi uygulanmasının yanlış olduğunu savunan usta yazar, Obama’yı söz konusu kesintileri sona erdirmeyi ve yoksulla zengin arasındaki farkı azaltmayı hedeflediğini söylediği için destekliyor.

ROMNEY’İ KİM, NEDEN DESTEKLİYOR?
Daha çok iş dünyası tarafından desteklenen Cumhuriyetçi Mitt Romney’nin ‘gösteri dünyası’ndaki destekçileri Obama’nınkiler kadar fazla değil. Diğer yandan listeye David Lynch, Nicki Minaj ve Gene Simmons gibi isimler eklenebilir.
Clint Eastwood: Geçen ay düzenlenen Cumhuriyetçi Parti Kongresi’nde Obama’yı mizahi bir dille eleştiren Eastwood; başkanın seçilmeden önce verdiği sözleri yerine getiremediğini, işsizliği azaltamadığını ve denizaşırı operasyonlarda başarısızlığa uğradığını savunuyor. Eastwood, ABD’nin geleceği için Romney’i seçmesi gerektiğini söylüyor.
Chuck Norris: Obama’nın sosyalist olduğunu söyleyen Norris, “1000 yıllık karanlığa gömülmemesi için Romney’i seçin,” diyor.
Kid Rock: Rockçı Kid Rock, Romney’in ‘memleketlisi’. Michigan doğumlu ikilinin yakın ilişkisinin tek sebebi bu da değil. Romney, kampanyasında Kid Rock’ın Born Free şarkısını kullanıyor.
Cindy Crawford: Bir önceki seçimde Obama’ya destek veren ünlü manken, bu kez saf değiştirerek Romney’nin bağış kampanyası için çekilen videoda rol aldı. Crawford’ın fikrini değiştirmesinde, Cumhuriyetçi adayın oğlu Matt Romney ile kurduğu arkadaşlık etkili oldu.
Donald Trump: Ünlü iş adamı, The Apprentice adlı şovuyla bir TV yüzü haline geldiği için gösteri dünyasını konu alan bu listede yer alıyor. Trump, Obama’yı ‘ABD tarihinin en kötü başkanı’ olarak nitelendiriyor ve “Obama’nın karşısına çıkan düşmanım bile olsa onu desteklerim,” diyor.

TÜRKLER OBAMA’YI İSTİYOR
Ünlülerimiz arasında Romney’i destekleyen bir isme rastlanmasa da, Obama destekçileri mevcut. Onlardan biri, 2008 seçimleri için Hoşgeldin Obama adlı bir şarkı besteleyen Mustafa Topaloğlu. Türk bir babayla, ABD’li bir annenin kızı olan manken Noella da, Obama’nın en sıkı destekçilerinden. Noella, önceki seçimlerde Demokrat Parti’nin kongrelerine katılmıştı. Oyunun rengini net bir şekilde açıklamasa da, first lady Michelle Obama’nın yakın dostu olarak bilinen Dr. Mehmet Öz’ün de Demokratlar’a oy vereceği tahmin ediliyor. Diğer yandan German Marshall Fund tarafından yapılan Translatlantik Eğilimler 2012 araştırmasına göre, Türklerin yüzde 51’i Obama’yı destekliyor. Türkiye merkezli Barem Research’ün araştımasına göreyse, Türkiye’de Obama’ya destek verenlerin oranı ise yüzde 94. Ayrıca ABD’de Obama’ya destek vermek Turks4Obama adlı bir kuruluş da var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s