HEDEF KONY Mİ, YOKSA PETROL MÜ?

* 18.03.2012’de yayımlanmıştır.

Sosyal medya, ilk kez küresel çapta suçlu avına çıktı. Ugandalı terörist Kony’nin yakalanması için hazırlanan video, kısa sürede 100 milyondan fazla izlendi. Peki hedef gerçekten bir caniyi durdurmak mı, yoksa petrol sahalarını elde etmek için yapılacak müdahaleyi meşrulaştırmak mı?

Birkaç hafta öncesine kadar dünyanın büyük bölümü Joseph Kony’yi tanımıyordu. Şimdiyse Kony, neredeyse Adolf Hitler ve Usame Bin Ladin ile eş tutulan bir nefret odağı haline geldi. Bu ani nefretin nedeni, ABD merkezli Invisible Children (IC) adlı sivil toplum kuruluşunun başlattığı ‘Kony 2012’ kampanyası. Ugandalı teröristin yakalanması için herkesi harekete geçmeye çağıran kampanyanın tanıtıldığı video, 5 Mart’tan bu yana farklı platformlarda 100 milyondan fazla izlendi. Sosyal medya dünyası da, o günden bu yana ‘Kony’yi durdurun,’ temalı mesajlardan geçilmiyor. Peki, kim bu Kony? Kampanyayı düzenleyenlerin hedefi gerçekten onu yakalatmak mı, yoksa gizli ajandaları için kamuoyu desteği sağlamak mı? Yazması bizden, karar vermesi sizden.

– Ugandalı Joseph Kony, Tanrının Direniş Ordusu (LRE) adlı hükümet karşıtı terör örgütünün (veya kimilerine göre gerilla grubunun) 51 yaşındaki lideri. 88 eşi ve en az 42 çocuğu olduğu tahmin ediliyor. Köktendinci bir Hıristiyan olan Kony, yanındakiler tarafından özel güçlere sahip bir ‘yarı-tanrı’ olarak görülüyor.

– 1980’lerin sonundan bu yana Uganda, Sudan ve Kongo’nun sınır bölgelerinde çocuk kaçıran Kony, bu çocukları örgüte dahil ediyor. Erkek çocukların eline silah veriliyor, kızlarsa iddiaya göre seks kölesi ve hizmetçi haline getiriliyor. Örgütten kaçmaya çalışanlar, boğazları kesilerek öldürülüyor. Amacının ülkesini özgürlüğe kavuşturmak olduğunu iddia eden Kony, insanlığa karşı suç işlediği ve 10 binlerce kişinin ölümüne neden olduğu gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından 2005’ten bu yana aranıyor.

– ‘Kony 2012’ kampanyası, caniliği şüphe götürmeyen bu terör örgütü liderinin yakalanması için dünyayı ayağa kalkmaya çağırıyor. Bu amaçla hazırlanan videoda hikaye anlatıcı rolünü, IC’nin kurucularından Jason Russell üstleniyor. Russell, sekiz yıl önce gittiği Uganda’da ağabeyi örgüt tarafından öldürülen Jacob ile tanışıyor. Jacob, ona gözyaşları içinde şöyle diyor: “Bizi öldürseniz daha iyi. Bu dünyada kalmak istemiyoruz. Bizimle kimse ilgilenmiyor.” Ardından Russell, ona Ugandalı çocukların kaderlerini değiştirmek için elinden gelen her şeyi yapacağına dair söz veriyor.

HEDEF, ONU ÜNLÜ YAPMAK

– Sonrasında IC kuruluyor ve Russell ile arkadaşları işe koyuluyor: Yetkililerle görüşüp, müdahale edilmesini istiyorlar. Ancak Uganda’da olup bitenler o dönemde ABD’nin çıkarlarını ilgilendirmediği için, görüşmeler sonuçsuz kalıyor. IC’nin yeterli kamuoyu desteği toplamasının ardındansa siyasetçilerin görüşleri değişiyor. Artık onlar da Uganda’daki ‘Şiddete dur,’ demek gerektiği fikrine katılıyor. Son olarak geçen ekim ayında ABD Başkanı Barack Obama, LRE’ye karşı mücadelede danışmanlık yapmak üzere 100 askerini bölgeye yolluyor.

– Videoda, bölgede yaşananlara yönelik kamuoyu ilgisinin azalması halinde, askerlerin geri çağrılabileceği belirtiliyor. Bu yüzden Kony’nin herkes tarafından tanınan ve adı terörizm kelimesiyle birlikte anılan ‘ünlü’ biri haline getirilmesi hedefleniyor.

– IC’nin bu kapsamda yaptığı ilk çağrı, söz konusu videonun internette paylaşılması. İkinci çağrı, belirlenen ünlülere (Mark Zuckerberg, Lady Gaga, Angelina Jolie’nin de aralarında bulunduğu 20 kişi) ve eski-yeni siyasetçilere (George W. Bush, Bill Clinton ve Ban Ki-Moon dahil 12 kişi) seslerini yükseltmeleri için çağrı yapılması. Üçüncü ve son çağrı; içinde kampanyayla ilgili poster, tişört, bileklik gibi ürünlerin bulunduğu 30 dolarlık paketin satın alınması. 20 Nisan’ın ise kampanyanın internetten sokağa taşacağı gün olması planlanıyor. Paket satın alan kişiler, 20 Nisan’da günbatımıyla birlikte sokağa çıkacak ve karşılarına çıkan her duvara Kony’nin posterlerini asacak. Böylece, 21 Nisan sabahı dünyanın pek çok ülkesindeki insanlar etrafta Kony’nin yüzüyle karşılaşacak.

AKLIMIZA TAKILANLAR…

– Videoda belirtildiği üzere, ABD’li politikacılar IC’nin konuyla ilgili ilk girişimlerine ilgi göstermemişti. Son dönemde ise (çatışmaların başlamasından 26 yıl sonra) birdenbire Uganda’yla ilgilenir oldular. Russell, politikacıların kamuoyu baskısını gözardı edemedikleri için karar değiştirdiklerini söylüyor. Ancak Uganda’da kısa süre önce zengin petrol yatakları bulunması da ilginin artmasına neden olmuş olabilir! Uganda Dışişleri Bakanı’nın 100 ABD askerinin ülkeye gönderileceğinin açıklanmasının ardından yaptığı açıklama, bu görüşü doğrular nitelikte: “İç savaş nedeniyle halkımız kırılırken, insanlarımız acı çekerken yalvardık; uluslararası camiayı göreve çağırdık, kimse bizi o zaman dikkate almadı…”

– Videoda, Obama’nın gönderdiği 100 askeri geri çekmemesi için konunun gündemde tutulması çağrısında bulunuluyor. Oysa bugüne kadar geri çekilmeye dair tek bir cümle bile telaffuz edilmedi. Kamuoyu baskısının artması halinde olabilecek tek şey, Uganda’daki ABD askeri sayısının artırılması. Yani Usame Bin Ladin’i bulma bahanesiyle Afganistan’a giren ABD askerleri, bu kez de Kony’yi bulmak için petrol sahibi Uganda’ya girebilir. Oysa Kony’nin altı yıldır Uganda dışında olduğu biliniyor. Askerlerin örgütün güçlü olduğu dönemde değil de, son derece zayıfladığı bir dönemde yollanması da şüphe uyandırıyor. Ayrıca ABD, zamanında Vietnam’a da danışman askerlerden oluşan ufak bir birlik yollamıştı. Sonrasını hepimiz biliyoruz.

– Afganistan ve Irak operasyonları, ABD halkında bıkkınlık yarattı. Bu nedenle politikacılardan gelecek bir yeni dış müdahale girişiminin tepki çekmesi muhtemel. Oysa Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın geçen yaz gerçekleştirdiği Afrika turunda yaptığı açıklamalarından da anlaşılabileceği üzere, ABD bölgede son derece aktif olan Çin’e karşı gücünü artırma niyetinde. Tek çare, etkileyici bir videoyla ortaya bir ‘kötü adam’ hikayesi atmak ve müdahaleyi bizzat halk tarafından talep edilir hale getirmek! Aslında işin sırrı, Russell’ın videoda sarfettiği “ABD, tarihinde ilk kez halkı istediği için birülkeye asker gönderdi,” sözlerinde gizli.

– Russell’ın dediği gibi, Kony’nin şu anda 30 bin kişilik bir çocuk ordusu bulunmuyor. Örgütün birkaç yüz üyesi olduğu tahmin ediliyor. 30 bin, şu ana kadarki çatışmalarda ölenlerin sayısı. Amacı Afrika’da çocukları kurtarmak olan IC’nin, kendisine yapılan bağışların yalnızca yüzde 37’sini Afrika için kullanması da bir başka soru işareti.

– 6 Kasım 2012’de yapılacak Başkanlık Seçimleri öncesinde Kony’nin yakalanması, Obama’ya genç seçmenlerin oylarını kazandırılabilir. Bin Ladin’in ardından Kony’yi de yakalamış bir Obama, bu durumu lehine kullanacaktır.

– Yukarıdaki gerekçeler, elbette ki Kony’nin yakalanması gereken bir terörist olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ancak onun birdenbire bu kadar gündeme gelmesinin ardında bazı gizli hesapların yatmakta olabileceğini de gözden kaçırmamak gerek.

Reklamlar

One response to “HEDEF KONY Mİ, YOKSA PETROL MÜ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s