ŞİMDİ TREND PINTEREST

Son günlerin en çok konuşulan sosyal paylaşım sitesi Pinterest’i henüz duymadıysanız, emin olun yakında duyacaksınız. Çünkü rekor hızla büyüyen site, geleceğe damgasını vurmaya hazırlanıyor

İnternet dünyası, bu günlerde yeni parlamaya başlayan bir yıldızı konuşuyor. Kullanıcılarına fotoğraflar, afişler, her tarzdan giysiler ve hep gitmek istediğiniz ülkeleri anlatan görseller arasında kaybolma imkanı sunan bu yıldızın adı Pinterest. Kullanıcı sayısı 4 milyonu geçen bu yeni sosyal paylaşım sitesi, Facebook’un ilk yıllarındaki büyüme rekorunu yerle bir etti. Peki, nedir bu Pinterest? Siteyi en basit haliyle, her türlü görselin paylaşıldığı bir çevrimiçi pano olarak niteleyebiliriz. Ana sayfada, takip ettiğiniz kullanıcıların paylaşımları yer alıyor.

‘Like’ tuşuna basarak bu görselleri beğenmeniz veya ‘repin’ tuşuna basarak kendi profilinize taşımanız mümkün. Ana sayfanın tepesindeki menü aracılığıyla, tanımadığınız kullanıcılara ait görselleri de görebiliyorsunuz. Profil sayfanızda ise ilgi alanlarınız doğrultusunda oluşturduğunuz panolar ve görselleriniz bulunuyor. Pinterest, paylaşım işini de olabilecek en zahmetsiz hale getirmiş. İnternet tarayıcınıza bir buton yerleştiriyorsunuz ve o butona tıklayarak saniyeler içinde herhangi bir sitedeki görseli panolarınıza yerleştiriyorsunuz.

İÇİNİZDEKİ ARŞİVCİYİ KIŞKIRTIYOR

Facebook ve Twitter ile tamamen entegre olan siteye üye olmak için davetiye başvurusu yapmanız ya da bir üye tarafından davet edilmeniz gerekiyor. Pinterest’in en ilginç özelliğiyse şimdilik kullanıcılarının yüzde 80’inin kadın olması. Bu kısa incelemenin ardından sormamız gereken soru şu: Pinterest’in kısa sürede büyük bir başarıya ulaşmasının sırrı ne? Yanıtlarımız şöyle:

* Sosyal medyada görselliğin önemi hızla artıyor: Google+, başından beri bu durumun farkındaydı. Facebook da son dönemde görselliği ön plana çıkaracak adımlar attı. Pinterest ise tamamen görsellik üzerine kurulu.

* Yoğun hayat temposu nedeniyle, beynimiz ciddi bir bilgi istilası ile karşı karşıya. Yazı ağırlıklı siteler beynimizi yoruyor. Bilgileri resim yoluyla almak, beynimizin yükünü azaltıyor.

* Toplumun çoğunluğu içerik üretmek için zaman harcamayı sevmiyor. Pinterest, görselleri tek tuşla paylaşmanızı sağlayarak belki de 10 cümleyle anlatabileceğiniz bir mesajı tek görselle vermenizi sağlıyor.

* Arşivcilikle en alakasız olduğunu düşünen kişi bile aslında arşivcidir. Fotoğraf çekmek; sahip olmak istediğimiz ya da unutmak istemediğimiz şeyleri/kişileri bir nevi ‘arşive atma’ eylemidir. Pinterest, içimizdeki arşivciyi kışkırtıyor.

* Pinterest, ne yeni bir Facebook ne de yeni bir Twitter. Aksine sosyal medyanın geçirdiği evrimi doğru okuyan özgün bir mecra. Bir internet fenomeninin gelişimine şahitlik etmek istiyorsanız, vakit kaybetmeden üye olmanızda fayda var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s