ARADIĞINIZ CEO’LARA ŞU ANDA ULAŞILAMIYOR

Birkaç yıl öncesine kadar akıllı telefon pazarının lideri olan BlackBerry, bugün dişli rakiplerine karşı hayatta kalma mücadelesi veriyor. Hafta başında eş-CEO’ları istifa eden üretici firma RIM’in hisse değeri, son sekiz yılın en düşük seviyesinde. İşte çalışkan bir lise öğrencisi görünümüne sahip yeni CEO Thorsten Heins’ın tam bir enkaz devralmasına neden olan beş ölümcül hata

1- Ürün yelpazesini genişletmeyen ve birbirine benzeyen ürünleri ufak makyajlarla piyasaya sunan BlackBerry, uzun süredir heyecan yaratmayı başaramadı. Üretici firma Research in Motion’ın (RIM) CEO’larından Mike Lazaridis, sektörün yöneldiği noktayı önceden sezmekte başarısız oldu. Rakipleri ürünlerini daha cazip ve kullanışlı hale getiren buluşlara imza atarken, İstanbul’dan göçen bir Rum ailenin çocuğu olan Lazaridis’in en çok önem verdiği nokta pil ömrünü uzatmaktı. “İnsanların iPhone alacağını düşünmüyorum çünkü pil ömrü çok kısa,” diyordu ve bu dediğine gerçekten inanıyordu.

2- Başlangıçta BlackBerry’leri popüler kılan push e-mail özelliği, artık tüm akıllı telefonlarda yer alıyor. Apple’ın iMessage’ı ve Whatsapp da, BlackBerry Messenger’ın (BBM) sıradan hale gelmesine yol açtı. Akıllı telefonları kişiselleştiren uygulamalar konusunda da, BlackBerry’nin App World’ü Android ve iOS kullanan telefonlar için üretilen uygulamaların nitelik ve nicelik açısından gerisinde kaldı.

3- BlackBerry, kullanıcılarıyla arasında bağ kuramadı. 2010’da yapılan bir araştırma, BlackBerry kullanıcılarının yüzde 57’sinin diğer akıllı telefonlardan almak istediğini ortaya koydu. Bu oran, iPhone kullanıcılarında yalnızca yüzde 11’di.

4- Pek çok şirket, çalışanlarına BlackBerry verdiği için, marka iş dünyasının soğuk yüzüyle gereğinden fazla özdeşleşti. Bu nedenle hitap edilen tüketici kitlesinin çeşitliliği de sınırlandı. Kitleyi genişletecek reklam kampanyalarına önem verilmedi.

5- RIM’in sunucularının çökmesi nedeniyle, geçen yıl BlackBerry kullanıcılarının internet bağlantısı birkaç gün kesildi. Bu durum, markanın güvenilirliğini ciddi ölçüde sarstı.

Wikipedia: Year 5 was a common year starting on Thursday of the Julian calendar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s