AMATÖR CASUS CENNETİ TÜRKİYE

Antalya’da şüpheci eşlere ‘telekulak’ hizmeti veren ve şantaj amaçlı yasa dışı ortam dinlemesi yapan bir çetenin yakalanması, özel hayatımızın ne kadar güvende olduğu sorusunu bir kez daha gündeme getirdi. Çeteden hizmet satın alanlar arasında geçen yıl Tekirdağ’da eşini öldüren Faik Erdem Ferimaz’ın da yer alması, piyasada kolaylıkla bulunan casus kamera ve ortam dinleme cihazlarının beraberinde getirdiği tehlikeyi de gözler önüne seriyor. Sanayi Bakanlığı’ndan ‘güvenlik amaçlı’ üretildiklerine dair onay alarak yasal şekilde piyasaya sunulan bu cihazların ulaştığı yüksek satış oranları, cihazların güvenlik dışındaki amaçlar için de kullanıldığını gösteriyor. Son dönemde yasa dışı dinleme olayları ve gizli kamera kayıtlarındaki artış da dikkat çekici boyutlarda.

ÜÇLÜ PRİZLE DİNLEME…

Kişisel kullanıma yönelik satılan casus kameralar ve ortam dinleme cihazları, internetteki alışveriş sitelerinden ve hatta işporta tezgahlarından satın alınabiliyor. Genellikle Çin’den ithal edilen bu cihazları en çok kıskanç eşler, bakıcıya teslim ettikleri çocuklarını kontrol etmek isteyen ebeveynler ve çalışanlarının işi aksatıp aksatmadığını denetlemek isteyen patronlar tercih ediyor. Cihazların fiyatları, niteliklerine göre 20 TL ile 3 bin TL arasında değişiyor. ‘Casus cihazlar’ arasında son derece ilginç ürünler yer alıyor. Örneğin özel olarak üretilmiş gizli kameralar; beyaz eşyaların, kalemlerin, çakmakların, anahtarlıkların kol ve duvar saatlerinin, hatta oyuncak ayılar ile kravat iğnelerinin içine bile yerleştirilebiliyor. Büyük talep gören ortam dinleme cihazları kategorisinde ise akla hayale gelmeyecek ürünler satılıyor. Bunlardan biri de içine SIM kart yerleştirilmiş üçlü prizler. Dinlenilmek istenen odaya yerleştirilen bu prizlerin içindeki mikrofon, cep telefonundan SIM kartın numarası tuşlandığında harekete geçiyor. 15 metrekarelik bir alandaki tüm sesleri kaydeden bu sistem, bilgisayar farelerinin içine de yerleştirilebiliyor. Casus prizler 460 TL’den, casus bilgisayar fareleri ise 850 TL’den satılıyor.

İŞ ADAMLARI DA ALIYOR

En ilginç ürünlerden biri de içine GPS cihazı gizlenen özel üretim erkek ayakkabıları. Kadınlar, bu ayakkabıyı hediye ettikleri eşlerinin her an nerede olduğunu, bilgisayarlarındaki harita üzerinde görebiliyorlar. Kaçırılma korkusu yaşayan iş adamları da bu ayakkabılardan satın alıyor. İsrail yapımı casus ayakkabılar 2 bin 900 TL’den satılıyor.

CEZA KANUNU NE DİYOR?

Casusluk cihazlarının yanı sıra, piyasada casus yazılımlar da satılıyor. Bu yazılımları dinlemek istedikleri kişinin cep telefonuna yükleten kişiler, cep telefonunu kullanan kişinin her konuşmasını dinleme imkanını yakalıyorlar. Türk Ceza Kanunu’nun 136’ncı maddesi, kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişiler için bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Başta ABD olmak üzere pek çok ülkede ise bu tür cihazların hukuk ve güvenlik görevlileri dışındaki kişiler tarafından bulundurulması yasak.

Psikolog ve sosyologların konu hakkındaki görüşleriyse şöyle:

‘ASIL KENDİLERİNE GÜVENMİYORLAR’

Kemal Sayar (Psikiyatrist): Toplumdaki bireyler her geçen gün birbirlerine karşı daha güvensiz hale geliyor. Bu nedenle pek çok kişi, dinleme cihazlarına ve gizli kameralara başvuruyor. Böylece karşılarındaki kişileri gözetleyip, kontrolün kendilerinde olduğu yanılsamasına kapılıyorlar. Ancak bu cihazlara başvurmaları aslında kendi güvensizliklerinden kaynaklanıyor. İnsanlar oturup konuşmak yerine hafiyeliğe soyunuyorlar, bu da sorunu derinleştiriyor.

‘GÜVENSİZLİK VE MERAK DUYGUSU’

Nilüfer Narlı (Sosyolog): Türk insanının en belirgin sosyolojik özelliklerinden biri güvensizlik. Bu nedenle birbirimizi gözetleme ihtiyacı hissediyoruz. Diğer sosyolojik özelliğimiz de başkalarının hayatlarına büyük merakımız. Küçük yerlerde, kasabalarda yaşayan insanlar sürekli birbirlerini gözetler ve birbirlerinin “kabahatlerini” ortaya çıkarmaya çalışır. Kasabalardan göçüp şehirlere gelsek de bu alışkanlığımız sürüyor.

Reklamlar

One response to “AMATÖR CASUS CENNETİ TÜRKİYE

  1. Toplumdaki bireyler her geçen gün birbirlerine karşı daha güvensiz hale geliyor.Eşler sevgililer birbirine güvenmiyor.Bu nedenle pek çok kişi, dinleme cihazlarına ve gizli kameralara başvuruyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s