GENÇ, GÜZEL VE KORSAN!

NOT: Gazetedeki yazı ve röportajlarıma şu ana kadar blogda hiç yer vermedim. Ama gördüğünüz üzere artık en azından güncel olanları burada da yayımlayacağım.

Türk kamuoyunda ‘bir grup çılgın çocuğun eğlencesi’ olarak görülen Korsan Parti, Avrupa siyaset sahnesindeki yükselişini tam gaz sürdürüyor. İsveç’te 2009’da yapılan genel seçimlerde oyların yüzde 7.1’ini toplayan parti, üç ay önceki Berlin eyalet seçimlerinde ise yüzde 8.9’luk oy oranına ulaştı. Diğer yandan partinin üye profili de en az siyasi programı kadar ilgi çekici. Alışılmış siyasetçiler gibi son düğmesine kadar iliklenmiş gömlek ve kravatlarla dolaşmıyorlar örneğin. Ayrıca yaşları çoğunlukla 30’un altında olduğu için kelleşmek bir yana dursun, saçları da hâlâ son derece gür ve uzun. Biz de bu üyelerin en dikkat çekicilerinden biri olan Avrupa Parlamentosu tarihinin en genç milletvekili Amelia Andersdotter ile siyasi alandaki hedeflerini ve geleceğe yönelik düşüncelerini konuştuk.

– Gençler, başta 1970’lerde olmak üzere, dünya siyasetini nasıl etkileyebileceklerini defalarca kanıtladı. Buna rağmen siyaset alanında halen yeterince ciddiye alınmıyorlar. Bunu değiştirmek için çaba gösteriyor musunuz?

– Elbette! Yaşlı siyasetçiler teknolojik gelişmelerin dünyayı nasıl değiştirdiğinin tam olarak farkına varabilmiş değiller. Bu nedenle gençler olarak onları yönlendirmeli ve çağın gereklerine uygun yeni bir ‘toplum sözleşmesi’ yapmaya zorlamalıyız. İletişimin hızlı, serbest ve ücretsiz dolaşımı acilen sağlanmalı. Düşünce ve ifade özgürlüğü de bu sözleşmenin temelinde yer almalı. Gençlerin önü ancak bu şekilde açılabilir.

– Dünya genelinde gençlerin taleplerini ortaklaşa dile getirecekleri ciddi bir örgüt kurulması gerektiği fikrine katılıyor musunuz?

– Resmi düzlemde olmasa da bu tür bir örgütün varlığından söz etmek mümkün. İnternetteki forumlar, chat odaları, sosyal medya siteleri ve bloglar sürekli iletişim halinde olan bir topluluk meydana getirdi. Diğer yandan internet sayesinde artık insanlar coğrafi konumlarından çok, ilgi duydukları konular ekseninde iletişim kurabiliyor. Örneğin ben kendi ülkemde yaşayan herhangi biriyle değil de, dünyanın öbür ucunda yaşayan ve benim gibi bilimkurgu hayranı olan biriyle daha iyi anlaşabiliyorum.

– Avrupa Parlamentosu’nun en genç üyesi olmak nasıl bir his? Yaşınız nedeniyle size karşı önyargılı olanlar var mı?

– Tek kelimeyle harika bir his! Aldığım tebrik mesajlarının sayısına ben bile şaşırıyorum. Gençler yeterince temsil edilemediklerini düşündükleri için bana ilgi gösteriyor. Ama daha fazlasını istiyorum! Şu anda yasal olarak sadece İsveç vatandaşlarını temsil edebiliyorum, oysa artık coğrafi sınırların bir önemi kalmadı. İnternetten Avrupa’nın tüm ülkelerindeki insanlarla iletişim halindeyiz. Onların taleplerini de duyurmak istiyorum.

ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ TEHLİKEDE

– George Orwell’in 1984 romanındakine benzer bir dünyaya sürükleniyor gibiyiz. Tüm adımlarımız kayıt altına alınıyor. Bu durum sizi rahatsız ediyor mu?

– Aslında beni daha çok bu durumu kendi tercihimizle kabullenir hale gelmemiz rahatsız ediyor. Ortaçağ’da insanlar yaşamlarını sınırlı bir coğrafyada sürdürüyordu. Herkes çevresindekileri tanıyordu ve neler yaptıklarını biliyordu. Sanayi Devrimi’nden sonra ise insanlar şehirlere taşındı ve toplumsal değişimlerin çok daha hızlı yaşandığı bu ortamda daha özgürce yaşamaya başladılar. Ancak şimdi güvenlik bahanesiyle konulan yasalar nedeniyle bu özgürlüğü yeniden kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Kişisel bilgilerimizi korumak için mücadele etmeliyiz.

– İsveç’te çok sayıda Türk yaşıyor. Peki siz hiç Türkiye’ye geldiniz mi? Takip ettiğiniz Türk siyasetçi veya sanatçılar var mı?

– Türkiye’ye gelmedim ama en sevdiğim komedyenlerden biri Özz Nujen adında Türkiyeli bir Kürt. Türkiye’den 1980’lerde İsveç’e göç etmiş. İnanılmaz komik bir adam.

– Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

– Son sözüm: Özgürlük!

KORSAN PARTİ NE İSTİYOR?

İlk olarak 2006’da İsveç’te kurulan Korsan Parti, şu an 22 ülkede resmi olarak kayıtlı siyasi parti olarak faaliyet gösteriyor. Telif hakları sisteminde çağın gereklilikleri göz önüne alınarak köklü bir değişiklik yapılmasını isteyen parti, internet üzerinden dosya paylaşımının ve ticari amacı olmayan kopyalama işlemlerinin cezalandırılmaması gerektiğini savunuyor. Parti, bilginin parayla satın alınan bir ‘ürün’ olmaması gerektiğini belirterek, internet erişiminin de ücretsiz ve her yerde ulaşılabilir olması gerektiğini vurguluyor. Düşünce ve ifade özgürlüğü, özel yaşamın ve kişisel verilerin gizliliği ile patent sistemi gibi konular da partinin gündeminde önemli yer tutuyor. Türkiye de de Korsan Parti kurulması için çalışmalar sürüyor.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s