‘TARİH’ ONLARA ÇOCUKLARINI YAKTIRDI

Dünya siyasi tarihi, gerçeklerin değil kazananların tarihidir. Yani yenenler her zaman haklı, yenilenlerse çoğunlukla haksızdır. Örneğin Joseph Stalin, en az dönemdaşı Adolf Hitler kadar cani bir lider olsa da aynı ölçüde lanetlenmez. ABD, geçmişte Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atmış olmasına ve günümüzde sınırlarından binlerce kilometre uzaktaki ülkelere işgal operasyonlarıyla “özgürlük” getirmesine rağmen demokrasinin ve insan haklarının kalesidir. Çerkes Ethem ve Enver Paşa kazanan tarafta olmadıkları için hainleştirilmişlerdir.

DESTEK İÇİN KARA PROPOGANDA

Kazananların tarihini yazma konusunda en mahir olanlarsa şüphesiz Romalı vakanüvislerdir. Tıpkı güncel hukuk anlayışının temelleri gibi, kara propagandanın temelleri de Romalılar zamanında atılmıştır. Bu iddiayı kanıtlamak için yalnızca Kartaca örneğini hatırlatmak yeterlidir: Günümüzde “Kartacalı” kelimesi, pek çok Avrupa dilinde aşağılayıcı bir kelime olarak kullanılır. Kartacalıların çocuklarını kurban ettiklerine ve yaktıklarına dair iddialara halen pek çok kişi inanmaktadır. Ancak bu inanç, Kartacalıları yok edebilmek için yıllarca mücadele eden Romalıların savaşın devamına yönelik halk desteğini sağlamak için uydurduğu hikâyelerden kaynaklanmaktadır.

KURBAN DEĞİL YAS TÖRENİ

Gerçek ise şöyledir: Simgesi hilal ve onun altında duran bir güneş olan Baal Hammon, Kartaca’nın baş tanrısıdır. Ancak Baal Hammon sanıldığı gibi uğruna çocuk kurban edilen bir tanrı olmamıştır. Çocuk ölümlerinin yoğun olduğu o dönemde Kartacalılar ölen çocuklarını yakmışlardır. Ayrıca bu olaya tarihteki her toplumun ölüm karşısında yaptığı gibi tanrısal ve dinsel bir nitelik katarak Baal Hammon heykellerininin de taşındığı çeşitli yas törenleri düzenlemişlerdir. Kartacalılar’ın kendi çocuklarını yakarak onları Baal Hammon’a kurban ettikleri söylentisi ise, uzun savaşlar sonucunda M.Ö.146’da Kartaca’yı bir soykırımla dünya tarihinden silen Romalıların uydurmasıdır.

SANATI BİLE ALET ETTİLER

Öyle ki Roma, Kartacalılar’a yaptıklarını halkına meşru gösterebilmek adına Kartaca yaşamını, kültürünü aşağılayıp kötüleme çabasına girişmiştir. Hatta bu iş için dönemin ünlü şair, yazar ve tarihçilerini görevlendiren Roma yöneticileri; Kartacalıları aşağılayan bir çok tiyatro oyunu yazdırmış ve tüm bunların yanında Kartacalılar’ın çocuklarını yaktıkları söylentisi çıkartmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s