AMY, ELVIS VE İPTAL EDİLEN KONSER

Sun Records’ın sahibi Sam Phillips “Bana siyahlar gibi şarkı söyleyen bir beyaz verin, milyon dolarlar kazanayım” dediğinde yıl 1954’tü. Şüphesiz ki Phillips haklıydı. Çünkü 1950’lerde ABD halen ırkçı bir ülkeydi ve dönemin gençleri, siyahi müzisyenlerin başını çektiği rhytm & blues, rock & roll gibi müzik akımlarına büyük ilgi gösteriyordu.

Arayışını sürdüren Phillips, kısa süre sonra şirkete demolarını yollayan Elvis Aaron Presley adlı kamyon şoförünü keşfetti. Elvis gençti, beyazdı, hafif serseriydi ve yakışıklıydı. Mükemmel bileşim…  Dönemdaşı olan siyahi müzisyenler kadar yetenekli olup olmadığı tartışılsa da, Elvis kısa sürede herkesi geride bırakarak efsane konumuna geldi. Saçının bir teline çuval dolusu para sayan insanlar bulunduğuna göre hâlâ da öyle…

Ancak bu konuma rağmen Elvis, dahi bir müzisyen değil, bir pazarlama harikasıydı. Bu nedenle onun “kral”lığı, (sonradan beyazlasa da) bir siyahi ABD’li olarak zirveye çıkan Michael Jackson’ınki kadar yetenek doğrultusunda hak edilmiş değildi. Elvis sadece en sevilen, en aşık olunan ve en çok satandı. Oysa Jacskon, dönemdaşları arasında yetenek açısından en “eksiksiz” yıldızdı.

Neyse, sadede gelelim… Yıllar geçti, dünya değişti ve siyahilere karşı ırkçılık “neredeyse” ortadan kalktı. Ancak hâlâ “siyahlar gibi şarkı söyleyen beyazlar” gereğinden fazla ilgi çekmeye devam ediyor. Bu durumun dünya çapındaki son örneği Amy Winehouse… Evet, Amy kesinlikle başarılı bir yorumcu ve son derece güzel şarkıları var. Ancak ben kendisinin bir pazarlama harikası olduğunu ve abartıldığını düşünüyorum. Asi imajı dönem dönem magazin basınınca tazelenen, çıkış şarkısı olan “Rehab” ile “bağımlı” imajını pekiştiren ve kendi giyim markasını yaratan bir pazarlama harikası…

Umarım bu “harika”; kendini sahnedeki rolüne daha da kaptırarak bir pazarlama faciası haline dönüşmez… İstanbul konserinin iptaline neden olan olaylı Belgrad konserindeki görüntüler pek iç açıcı değil. Bu yüzden kendisine korkunç sahne şovlarının babası ve rock efsanesi Alice Cooper’ın bir vecizesini hatırlatmakta fayda var: “Alice Cooper karakterini özel hayatıma taşısaydım, yerim Janis Joplin ile Jim Morrison’ın yanı olurdu…”

Reklamlar

2 responses to “AMY, ELVIS VE İPTAL EDİLEN KONSER

  1. Elvis Presley ozel olarak sevip dinledigim bir isim degil, fakat Amy Winehouse kiyaslamasina hizmet etsin diye ‘sadece en sevilen en asik olunan en cok satandi’ seklinde degerlendirmek de muzik tarihi acisindan dogru degil. Bir yorum kutusuna sigdirilamayacak kadar onemli ilk’leri basarmis bir isim ve Afrika kokenli Amerikalilarin muzigine olan saygisini da borcunu da her daim dile getirmesiyle biliniyor. Elvis mitini, Elvis Presley’in muzisyenligini ve yetenegini hafife almadan dogru bir sekilde degerlendirmek icin Greil Marcus’un Mystery Train kitabina bakmakta fayda var.

    • Elvis’in çok sayıda ilki başardığı ve yaptığı müziğin köklerine saygı duyduğu şüphesiz. Zaten aksini iddia etmedim. Dikkat ederseniz yazının ilk bölümündeki amaç Elvis’i eleştirmek veya başarısını küçük görmek değil, onun dönemin koşullarında belki de kendisinden daha yetenekli olan siyahi müzisyenler arasından neden sıyrıldığını anlatmak. Ayrıca “En sevilen, en aşık olunan ve en çok satandı” cümlesini Amy ile değil MJ ile kıyaslamak için kullandım. Bu arada bahsettiğiniz kitaba mutlaka göz atacağım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s