SEVGİLİLER GÜNÜ HAKKINDA AHKÂM

Malum, 14 Şubat kapıda… Gazeteler, televizyonlar ve hatta reklam panoları bile Sevgililer Günü temalı ilanlarla dolu. O halde bir yazı yazmak şart oldu. Hayır, tahmin ettiğiniz gibi Sevgililer Günü dolayısıyla yaratılan pazarın büyüklüğünden veya ortaya çıkan tüketim çılgınlığından bahsetmeyeceğim.

‘IŞIL IŞIL, NE GÜZEL’

“Her kadının rüyası” olduğu iddia edilen mücevherlerle ilgili bireysel bir beyin fırtınası yaratma amacındayım. Naçizane tespitlerde de bulunabilirsem ne âlâ. Çünkü kadınların mücevherleri neden sevdikleri sorulduğunda verdikleri, “Ay çok güzeller. Işıl ışıl insanın gözünü kamaştıyorlar” cevabını yetersiz buluyorum. Zira bu cevap, “güzel ve ışıl ışıl” mücevherlerin neden erkekleri aynı oranda cezbetmediğini açıklamıyor. (İri kıyım, siyahi rapçi arkadaşlar hariç elbette)

KADINLI ‘SİNKAF’

Bence kadınların mücevher merakının temel nedeni, onların toplum tarafından değersizleştirilmiş olmaları. Erkekler olarak kadınları çoğu zaman farkında bile olmadan baskı altına alıyoruz. Farkında olmamamızın nedeni, bu davranışları toplumsal rolümüzün bir parçası olarak benimsemiş olmamız. Bu rol gereği her fırsatta kadınları aşağılıyoruz. Onları adam yerine koymadığımız yetmezmiş gibi, bir de güvenilmez buluyoruz. Kültür seviyemize göre kadınları ya sözlerimizle ruhen, ya da darbelerimizle fiziken yaralıyoruz. Hemcinslerimize küfür ederken bile, onların anneleri olan kadınları işin içine katıyoruz.

‘ERKEKSİN, SEN HALLET’

İşte geçmişten günümüze güç kaybetse de halen devam eden bu eğilim, kadınlarda bir değersizlik algısı yaratıyor. Hak etmedikleri halde kendilerini “ikinci sınıf insan” olarak görmeye başlıyorlar. Bu durumun uzantısı olarak, aşk ilişkilerinde bile erkekten “kendileri adına karar veren ve harekete geçen” kişi olmasını bekliyorlar. Örnekler çeşitlendirilebilir, ancak biz yine de konuyu fazla dağıtmayalım… Çünkü mücevherler tam bu noktada devreye giriyor.

‘KENDİNİZE GÜVENİN’

Sevgililer Günü gibi “özel” günlerde, mütemadiyen değersizleştirdiğimiz kadınlara, büyük bir lütufta bulunurcasına pahada ağır mücevherler hediye ediyoruz. Bu sayede kadınlar, kendilerini normalde hissettiklerinden daha değerli hissetmeye başlıyorlar. Mücevher parmaklarındaysa parmaklarını insanın gözünün içine sokuyorlar; boyunlarındaysa göğüslerini hiç olmadığı kadar gererek dolaşıyorlar. Oysa ben kadınlara diyorum ki; “Kendinize güvenmeniz için mücevherlere ihtiyacınız yok. En sade halinizle bile değerli olduğunuzun farkına varın ve bunu erkeklere hissettirin!”

Reklamlar

2 responses to “SEVGİLİLER GÜNÜ HAKKINDA AHKÂM

    • nihayetinde o da son bölümde bahsettiğim kendine güvenle alakalı değil mi :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s