DÜNYAYI DEĞİŞTİREN SİLAH

* Hızlı üretilebilmesi, kullanım ve bakım kolaylığı nedeniyle Kalaşnikoflar (AK-47) dünyada direniş ve terör gruplarının en çok tercih ettiği silahlar arasında yer alıyor. Dayanıklılığı ile tanınan Kalaşnikoflar, sudan, çamurdan ve kumdan etkilenmiyor.

* Kopyası en çok üretilen silahların başında gelen Kalaşnikof’un kendisi de kopya. Silah geliştirilirken, İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan Alman StG-44 tüfekleri model alınmış.

* Sovyetler Birliği döneminde bireysel patent alımı söz konusu olmadığından, silahı geliştiren Mikhail Kalashnikov bugüne dek satılan yüz milyonlarca Kalaşnikof’tan tek kuruş telif ücreti almamış.

* Kalaşnikoflar bazı Afrika ülkelerinde 12 dolara satın alınabiliyor. Mozambik, Zimbabve, Burkina Faso gibi ülkelerin ulusal armalarında Kalaşnikof motifleri yer alıyor.

* Çatışmaların eksik olmadığı Afganistan’da, pek çok halı ve kilimin üzerine Kalaşnikof motifleri işleniyor. Rusya’daki bir içki firması, Kalaşnikof şeklinde şişeye sahip votka üretiyor. ABD’de ise bir firma Kalaşnikof şeklinde elektrogitar satıyor.

* Playboy dergisi 2004 yılında Kalaşnikof’u “Dünyayı Değiştiren 50 Ürün” arasında gösterdi.

* NBA takımlarından Utah Jazz’ın Rus yıldızı Andrei Kirilenko, ad ve soyadının baş harfleri ve 47 numaralı formayı giymesi nedeniyle arkadaşları arasında AK-47 lakabıyla anılıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s