Hem Sovyet hem “saykodelİk”

Japon animelerinden hiç hoşlanmam. Amerika veya Avrupa yapımı animasyonlara ise zaten oldukça aşinayız. O yüzden bugün size farklı bir şey önereceğim: Sovyet animasyonları!

Konu Sovyet animasyonları olunca ilk önce Soyuzmultfilm stüdyolarından bahsetmek lazım. 1936 yılında kurulan stüdyo, zaman içerisinde yaklaşık 1500 civarında animasyon film üretmiş. Devlet kontrolündeki ekonomik sistemde ve devlet tarafından organize edilen medya unsurlarında daha çok rating almak daha fazla maddi kazanç anlamına gelmediğinden, stüdyo bünyesinde çalışan sanatçılar fikrimce Batılı meslektaşlarından daha fazla sanatsal değere sahip animasyonlar yaratmayı başarmışlar. Soyuzmultfilm bugün hala ayakta, ancak tahmin edebileceğiniz üzere eski yaratıcılığından oldukça uzak.

Eğer biraz olsun neler yapmış bu adamlar diye merak ettiyseniz şurada benim favorim 1975 yapımı Hedgehog in the Fog (Sisteki Kirpi) var. Şuradan ise yine Yuri Norshteyn yapımı bir stop-motion olan Tale of Tales’i izleyebilirsiniz. Dünyanın en sevimli animasyon yaratığı Cheburashka’yı tanıtarak da bu ilk postumu noktalamış olayım…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s